Maailm

BLOGI | Boris Johnson ja toorid võitsid Suurbritannia valimised tohutu edumaaga (181)

Greete Kõrvits, Aare Kartau , 13. detsember 2019, 08:10
Boris Johnsoni (vasakul) ja Jeremy Corbyni heitlus valimiseelses teledebatis.Foto: ITV/Pa Pictures/Scanpix
Suurbritannias toimusid neljapäeval erakorralised valimised, millest sõltub ka Brexiti ehk Suurbritannia euroliidust lahkumise saatus. Praegu võib juba kindlalt öelda, et peaminister Boris Johnson võitis ning võitis suurelt – tooride käes on parlamendis absoluutne enamus. Leiboristid eesotsas Jeremy Corbyniga põrusid täielikult.

Tooride partei saavutas leiboristide ees mäekõrguse võidu. Kuigi jagamata on veel vaid üks parlamendikoht, jagunevad saadikud hetkel järgmiselt:

 • toorid: 364
 • leiboristid: 203
 • Šoti Rahvuspartei: 48
 • liberaaldemokraadid: 11
 • Plaid Cymru: 4
 • rohelised: 1
 • Brexiti partei: 0
 • teised: 18

(Kolm kohta lähevad spiikrile ja kahele asespiikrile, kes nagunii partei liikmelisusest loobuma peaksid.)

Briti parlamendi alamkojas on 650 kohta ning enamusvalitsuse moodustamiseks vajab valimist võitja neist vähemalt 326. Realistlikult oli selline võimalus vaid kahel erakonnal: tooridel eesotsas peaminister Boris Johnsoniga ning leiboristidel, keda juhib Jeremy Corbyn. Põhimõtteliselt oli võimalik ka, et eesmärki ei saavuta kumbki partei, mis puhul jääks peaministrikoht automaatselt sellele, kelle käes see viimati oli. Johnson oleks siis aga pidanud leidma kas mõttekaaslasi, kellega koos valitsusse minna või hakata juhtima vähemusvalitsust, mis aga tõenäoliselt Brexiti osas suurt midagi ära teha poleks saanud.

Brexiti vastased kutsusid üles hääletama strateegiliselt. Näiteks: piirkonnas, kus oleks võimalik toori saadik leiboristiga asendada, valida isiklikust eelistusest hoolimata just leiborist. Isegi kui valija tahaks tegelikult hääletada näiteks liberaaldemokraadi või rohelise poolt. Eesmärk, leidsid Brexiti vastased, olgu tooride kaotus. Paljudele neist Corbyn isegi ei meeldi, kuid eesmärk pühitseb abinõu.

Pärast jaoskondade sulgemist oli esimeste valimisjärgsete küsitluste kohaselt  tooride võit aga mitte ainult kindel, vaid ka märkimisväärne. See polnud siiski veel päristulemus, kuid igal juhul võis vastu ööd olla päris kindel selles, et toorid võitsid ning öö jooksul jäi veel vaid välja selgitada, kui suurelt.

13:45
Aare Kartau

Valimised võitnud erakonna juht ehk Boris Johnson kohtus Buckinghami palees kuninganna Elizabeth II-ga, et küsida traditsiooniliselt luba uue valitsuse moodustamiseks. Kohtumine kestis umbes pool tundi ehk oodatust kauem. Samal ajal pole lõplikud valimistulemused selgunud, sest St. Ivesi hääled pole veel kokku loetud.

12:01
Aare Kartau

Mis edasi saab? Kui kõik hääled viimaks laekuvad, kohtub Boris Johnson täna kuninganna Elizabeth II-ga ning küsib luba uue valitsuse moodustamiseks. Seejärel esineb peaminister tõenäoliselt ametliku sõnavõtuga. Parlamendiliikmed vannutatakse võimalikult kiiresti ehk juba järgmisel nädalal ametisse. Valitsus asub tegutsema ka Brexiti eelnõuga, mis loodetakse ruttu tagasi alamkoja ette tuua. Vahele jääb pühadeperiood ning jaanuaris teevad Johnson ja toorid kõik selleks, et kuu lõpuks Euroopa Liidust lahkuda.

11:01
Aare Kartau

Siiani pole tulemused saabunud Suurbritannia edelapoolseimast valimisringkonnast St Ivesist. Seda halva ilma tõttu, mis takistas valimiskastide transporti Scilly saartelt maismaale. St Ivesi tulemused peaksid selguma pärastlõunal. 2017. aasta valimistel tegid selles ringkonnas parima tulemuse konservatiivid, kellele järgnesid liberaaldemokraadid.

10:18
Aare Kartau

Johnsonile soovis edu ka Eesti välisminister Urmas Reinsalu, kes teatas Twitteris, et ootab eriliste sõprussuhete ja kaitsealase koostöö süvendamist uue valitsusega.

09:55
Aare Kartau

Boris Johnson pidas traditsioonilise võidukõne, mida ta alustas tõdemustega „me tegime selle ära“ ja „ületasime viimaks ummikseisu“. Mees avaldas lugupidamist kolleegidele, kes koha kaotasid ning õnnitles tooride parteid 1980ndatest saati suurima võidu puhul. Peaminister tänas eriti ka valijaid, kes pole tavaliselt tooridele häält andnud, ent kes seekord teda ja konservatiive toetasid. „Me ei pea teie toetust enesestmõistetavaks,“ sõnas peaminister, kes lubas tulevikus tooridele „hääle laenanud“ inimeste toetuse võita. Mehe kindel eesmärk on Brexit jaanuari lõpuks viimaks läbi viia.

09:18
Aare Kartau

Võidukat Johnsonit õnnitles Twitteri vahendusel ka Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, kelle sõnul on USA ja Suurbritannia nüüd valmis hiiglaslikku kaubanduslepingut sõlmima. „Tähista, Boris!“ kirjutas Trump.

08:52
Aare Kartau

Lisaks leiboristidele pidid valimistulemustes mõnevõrra pettuma ka liberaaldemokraadid. Nende juht Jo Swinson ei pääsenud üldse parlamenti. Kampaania alguses lubas naine, et temast võib saada järgmine peaminister. Nüüd ütles Swinson, et tulemused tõid miljonitele inimestele hirmu ja lootusetust. Peagi saab erakond uue juhi, sest parteireeglite järgi peab esimees kuuluma parlamenti. Hetkel, kui viis kohta on jagamata, pääseb 11 liberaaldemokraati parlamenti, mis on üks saadik vähem kui 2017. aasta valimistel.

08:31
Aare Kartau

Praegusel hetkel on jagamata veel vaid seitse saadikukohta. Tooride saagiks on 359 ja leiboristidel 203. BBC kirjutab, et viimati said leiboristid nii ränga kaotuse osaliseks 1935. aastal! Boris Johnson on ajaloolise võidu üle loomulikult õnnelik ning lubas Brexitiga esimesel võimalusel tegelema hakata.

07:57
Aare Kartau

Suure häältesaagi kogunud tooridel on piisav enamus, et Brexit muretult läbi viia. On väga tõenäoline, et Suubritannia lahkub jaanuaris Euroopa Liidust. Tulemustest järeldub, et brittidele meeldib peaminister Johnsoni plaan Brexit viimaks ellu viia ning selle ümber keerlev ebakindlus lõpetada – ka paljudes kauaaegsetes leiboristide keskustes olid toorid võidukad.

07:50
Aare Kartau

Jeremy Corbyn andis teada, et ei juhi leiboriste järgmiste valimiste ajal. Mees sõnas, et valimisõhtu on olnud tema partei jaoks äärmiselt pettumustvalmistav. Leiboristid pole nimelt aastakümneid valimistel nii kesiselt esinenud.

07:37
Aare Kartau

Hetkel on 627 parlamendikohta 650st jagatud. Praegused tulemused on järgmised: 

toorid: 348

leiboristid: 202

Šoti Rahvuspartei: 46

liberaaldemokraadid: 9

DUP: 8

Plaid Cymru: 4

rohelised: 1

Brexiti partei: 0

teised: 14

04:00
Greete Kõrvits

Mõned leiboristid leiavad, et kaotuses pole süüdi niivõrd Jeremy Corbyn isiklikult kui leiboristide valimislubadus korraldada uus Brexiti-referendum. Mõnede arvates see valijatele eriti peale ei läinud. Corbyn ise ei soovinud vahetult pärast valimisi reporteritele kommentaare anda.

03:29
Greete Kõrvits

Arvestades Šoti Rahvuspartei edu, on vägagi tõenäoline šotlaste uus iseseisvusreferendum. Partei sai 55 saadikukohta Šotimaa 59st kohast ning iseseisvumine oli üks erakonna põhisõnumeid.

02:45
Greete Kõrvits

Jeremy Corbyni parteikaaslased on tema soorituses pettunud, paljud leiboristide toetajad kutsuvad meest üles erakonna liidri kohalt tagasi astuma.

00:25
Greete Kõrvits

Nn exit poll'i ennustuse järgi jaguneksid parlamendikohad selliselt:

toorid: 368

leiboristid: 191

Šoti Rahvuspartei: 55

liberaaldemokraadid: 13

Plaid Cymru: 3

rohelised: 1

Brexiti partei: 0

teised: 22

00:20
Greete Kõrvits

Pärast valimisjaoskondade sulgemist on võimalik rääkida ka esimestest võimalikest tulemustest, mille kohaselt võitsid toorid suurelt. See pole siiski veel päristulemus ning sageli võib esmane arvutus (ingl. k exit poll) eksida. Üldiselt mitte aga väga suurelt.

23:52
Greete Kõrvits

The Guardian vahendab arvamusküsitlust, mille kohaselt on kaks tõenäolisemat versiooni kas tooride väike võit või see, et kumbki erakond ei suuda parlamendikohtade enamust kätte saada.

23:39
Greete Kõrvits

Tegelikkuses ei pruugi võitjal isegi päris 326 kohta vaja ollagi. Parlamendi alamkoja spiiker loobub oma parteiliikmelisusest ning iirlaste Sinn Feinil on ammune traditsioon oma kohtadest protesti märgiks loobuda. Nad ei tunnista Ühendkuningriigi parlamendi võimu Põhja-Iirimaal.

23:19
Greete Kõrvits

Paljud Suurbritannia noored käisid täna esimest korda hääletamas. Noorte valimisaktiivsust tähistab sotsiaalvõrgustikes teemaviide #YouthQuake ehk #NoorteMaavärin.

22:59
Greete Kõrvits

Kokku osaleb tänastel valimistel 3322 kandidaati, vahendab BBC. Briti parlamendi alamkojas on 650 kohta, enamusvalitsuse moodustamiseks on võitjal vaja 326 kohta.

22:52
Greete Kõrvits

Mitte ainult peaminister Johnson, vaid ka paljud teised läksid valima koos neljajalgse sõbraga. Paraku koeri, kui nad just abikoerad pole, valimisjaoskonda ei lubata ja nii on sotsiaalmeedia täis fotosid kannatlikult peremeest ootavatest kutsadest. Ka Londoni linnapea Sadiq Khan jalutas valima koos oma koera Lunaga.

22:31
Greete Kõrvits

Kas märkad viga? (Ilmselt siiski tähelepanu saamiseks meelega nii tehtud, juures ka hoiatus mitte vigu teha.)

22:27
Greete Kõrvits

Moelooja Vivienne Westwood jagab joonistusi sellest, mida tema valimistest arvab: 

22:09
Greete Kõrvits

Ajalehelett poes: briti väljaanded on üsna häälekad selle osas, keda-mida nende lugeja toetama peaks.

21:59
Greete Kõrvits

Eestitki külastanud koomik Eddie Izzard, kes tegeleb ka poliitikaga ning on leiboristliku partei liige, soovitab brittidel hääl tema parteile anda. „[Boris Johnsoni] pärisnimi on Boris Trump, mingit vahet neil ei ole,“ sõnab Izzard, kes, nagu paljudki Johnsoni vastased, mitte ainult ei tõmba paralleele Johnsoni ja USA riigipea vahel, vaid muretseb ka, et Johnson müüb briti tervisesüsteemi Ameerikale maha ning muudab selle sarnaseks sealse süsteemiga. USAs on tervishoid tasuline, puudub haigekassa ning väga paljud inimesed jäävad arstikülastuste ja protseduuride eest tasumisega hätta.

21:49
Greete Kõrvits

Korraldusliku segaduse tõttu ei saanud kümned Southamptoni ülikooli tudengid valida. Valimiskomisjon lubas olukorra kiirelt korda teha. Tegemist pole mitte tühise probleemiga, 2017. pääses üht Southamptoni ringkonda esindama saadik, kes võitis vaid 31 häälega.

21:37
Greete Kõrvits

BBC ilmateate kohaselt pühivad üle terve riigi vihmapilved. Halb ilm on alati ka valimisaktiivsuse mõjutajaks.

21:33
Greete Kõrvits

Mõne aja pärast valimisjaoskonnad suletakse. Kogu briti sotsiaalmeedia on täis palveid ja meeldetuletusi kindlasti minna ja viimasel hetkel oma hääl ikkagi anda.

20:52
Greete Kõrvits

Iiri taoiseach (peaminister) Leo Varadkar jälgib erakorralisi valimisi samuti kullipilguga. Tema maa jaoks on oluline kahe Iirimaa vaheline piiriküsimus. Ei iirlased ega põhjaiirlased taha näha, et nende vahele kerkiks taas piir koos piirikontrolli ja muu säärasega, mis ühe ELi riigi (Iirimaa) ning sellest väljapoole jääva maa vahel iseenesest olema peab. Siiski ei ütle Varadkar otsesõnu, et toetab Corbynit, vaid väljendab pigem tüdimust Brexiti-segaduse üle ning lootust, et kes iganes ka ei võidaks, võidab korralikult (st min. 326 kohta parlamendis) ja lõpetab kogu protsessi, kas siis ühel või teisel viisil, ometigi ära.

Leo Varadkar (Reuters/Scanpix)
20:46
Greete Kõrvits

Toorid saatsid toetajatele pärastlõunal e-kirja, mille pealkirjaks: „Leiboristide valimisaktiivsus on kõrge!“ Peaminister Johnson, kelle nimi sõnumile alla kirjutatud, õhutab toetajaid ikka kindlasti minema ja muidugi tema partei kasuks häält andma.

20:28
Greete Kõrvits

Mõnes väiksemas linnakeses kõlbab valimisjaoskonnaks ka pisut ebatraditsioonilisem koht, näiteks kasutatud autode pood või pubi.

(AP/Scanpix)
(PA Pictures/Scanpix)
19:58
Greete Kõrvits

Ning rääkides Ida-Euroopast, The Guardiani reporter Shaun Walker kirjeldab, kuidas idaeurooplased jälgivad toimuvad kerge lõbustatusega. Ennekõike huvitavat sealkandi rahvast see, mis saab pärast Brexitit nende kaaskodanikest, kes Suurbritannias elavad.
Toorid teavad, et brexitijärgses euroliidus on nende parimateks liitlasteks Poola ja Ungari (ehk mõnevõrra irooniline, arvestades, kui palju Poola immigrante Suurbritannias elab ning et kohati on just Ida-Euroopa immigrantide vastasus Brexiti pooldajatele omane). Briti diplomaadid ning tooride partei ise pole seega väga kärmed kahe riigi valitsusi kritiseerima ja otsivad pigem ühisosa. Nii Poola kui Ungari võimuparteid eelistavad samuti tooride võitu.
Ungari sõltumatu väljaanne HVG aga kirjutab, et ainus asi, mis neil valimistel kaalul, on see, kes saab järgmine Brexiti tsirkusejuht olla.

19:46
Greete Kõrvits

Eesti poliitikaski tegev olnud endine keskerakondlane Abdul Turay pooldab Brexitit, leides, et ükski mustanahaline ega asiaadist britt Euroopa Liidust mingit kasu ei saa. Valdav osa immigrante aga tuleb tema hinnangul Ühendkuningriiki hoopis Ida-Euroopast. Loe lähemalt: https://www.ohtuleht.ee/982828/endine-keskerakondlane-abdul-turay-kandideerib-brexiti-parteis-ukski-asiaat-ega-mustanahaline-ei-voida-euroopa-liitu-kuulumisest

19:37
Greete Kõrvits

Londonis olid järjekorrad pärast valimisjaoskondade avamist meeletult pikad: inimesed üritasid enne tööpäeva algust asja kaelast ära saada. Ka Boris Johnson andis oma hääle varakult, Jeremy Corbyn temast tunnike hiljem.

Peaminister Johnson käis valimisjaoskonnas koos ustava sõbrakesega. (Reuters/Scanpix)
19:24
Greete Kõrvits

The Guardian vahendab, kuidas mitmed füüsilise puudega valijad kurdavad, et valimisjaoskonda on raske ligi pääseda ning seal sees olles keeruline liikuda, kuna põrandad on libedad. Samuti on mitmel pool olnud probleeme teenusega, mis võimaldaks kodust hääletada.

19:16
Greete Kõrvits

Mida valimiste kaks põhikandidaati brittidele lubavad? Corbyn lubab valijale suuri ümberkorraldusi. Brexitist räägib ta vähe, samas kui Johnson on panustanud just Brexiti elluviimisele.

18:57
Greete Kõrvits

Üks neist, kes häälekalt ja järjekindlalt kutsub rahvast üles n-ö strateegiliselt valima, et Johnsonist lahti saada, on näitleja Hugh Grant, kelle Twitteri-sein on viimastel nädalatel poliitilisi postitusi täis.

18:50
Greete Kõrvits

Ajakirja TIME Aasta Inimene, kliimaaktivist Greta Thunberg paneb brittidele südamele valikut tehes mõelda mitte ainult endale, vaid ka planeedi ja oma laste tulevikule. 

18:35
Greete Kõrvits

Kenti ülikooli tudengid ootavad paduvihma käes järjekorras, et oma hääl anda.

18:24
Greete Kõrvits

Šoti rahvuspartei juht Nicola Sturgeon käis hääletamas ning lasi endast ja abikaasast pildigi klõpsata. Brexiti juttude taustal käivad ka jutud uuest Šoti iseseisvusmisreferendumist. Šotimaa hääletas Euroopa Liitu jäämise poolt.

18:07
Greete Kõrvits

Küsitlusfirma YouGov ennustab 12. detsembri üldvalimistel suurt võitu valitsevale konservatiivide e tooride parteile. Neile lubati 43 ja leiboristidele 32 protsenti valijate häältest. Analüüs näitas, et tooridel tekib parlamendi alamkojas 68kohaline ülekaal. Kolm päeva hiljem olid aga leiboristid sama küsitlusfirma andmetel vähendanud kaotust konservatiividele 11-lt 9-le protsendile.

17:51
Greete Kõrvits

Enne valimisi laiali läinud parlamendi koosseis jagunes järgmiselt.

 • toorid: 298
 • leiboristid: 243
 • SNP ehk Šoti rahvuspartei: 35
 • sõltumatud saadikud: 23
 • liberaaldemokraadid: 21
 • Põhja-Iiri Demokraatliku Liidu Partei: 10
 • Sinn Fein: 7
 • Change UK (Independent Group for Change) ehk Muutus: 5
 • Plaid Cymru ehk Walesi partei: 4
 • rohelised: 1
 • parlamendi spiiker: 1
 • vabad kohad: 2


Põhjus, miks tooridel pealtnäha vähevõitu kohti on, tuleneb sellest, et mõned partei liikmed lahkusid protestiks Brexiti vastu erakonnast, mõni jäi ka hääletusõigusest ilma.

17:32
Greete Kõrvits

Valimisjaoskondade uksed avanesid neljapäeva hommikull kell 7 ning suletakse kell 22.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee