Foto: Tiina Kõrtsini
Kristiina Tilk 14. detsember 2019 12:17
Iga aasta detsembrikuus muutub postifirma Omniva peakontor omamoodi jõulumaaks. Postitöötajatel tuleb läbi sorteerida sajad kirjad, mille adressaadiks märgitud kas jõuluvana või päkapikud. Mõnel juhul lihtsalt Lapimaa. 

Usinamad lapsed on oma kingisoovid punakuuele läkitanud juba novembris, detsembri teise nädala lõpuks on suurem osa kõikidest saadetud kirjadest kohal. Algab jõuluootus. 

Spetsiaalselt jõuluvanale mõeldud kirjade kuhjast hakkab silma palju hoolikalt maalitud eesti- ning venekeelseid tähti, ohtralt värvilisi ümbrikke. Mõned lapsed on kuvääri ka kaunistanud: keegi on joonistanud sõna "jõuluvana" kõrvale erkkollase tibu, näeb põhjapõtru ning Star Warsi mõõkadega lumememme...

Mõni on kirjale ümbrise ise paberist või papist meisterdanud. Kinnituseks on liimi kõrval kasutatud teipi või kirjaklambreid, mõnel juhul kõike kombineeritult. On ümbrikke, mis suisa avatuna posti pistetud.  

Ehtsate postmarkide kõrval hakkab silma palju kleepse ning ise joonistatud tähiseid. Peamiselt on need jõuluteemalised. Üks laps on maalinud soovinimekirja nurka Eesti lipu. 

Suurem osa saatjatest eelistab siiski konkreetsust - kui kiri on ikka jõuluvanale mõeldud, siis nii ongi! Ei mingeid lisasid. 

Siirad soovid

Milliseid soove kannavad ümbrikutesse peidetud paberid ning kaardid, jääb saladuseks. Nende lugemisõigus on vaid jõuluvanal.

Kuid on ka kirju, mis saabunud täiesti ümbriseta. Väikesed lapsed on valehäbita ladunud oma soovid ritta sellele, mis parasjagu kätte juhtus: värvilisele kartongile, erinevatele paberitükikestele ja vihikulehtedele ning isegi tšekinäidistele. 

"Mõte loeb!" võtaksin need soovid üheselt kokku, sest tänu neile saadetistele on näha, kui siirad ning lihtsad on laste soovid. 

Üks lapsuke igatseb endale jänest. Sulgudesse on ta selgituseks lisanud "mängu". Teine soovib endale ja isale mõõka ning vibu, lisaks märkmikku, milles oleksid puhtad lehed. 

Kellegi maimuke palub lisaks ralliautole jäätist ning purki suhkruta kondenspiimaga. Juukseharjast ja Harry Potteri raamatust unistav tüdruk palub, et jõuluvana külastaks teda 25. detsembril ning jätaks kingid ukse taha, sest ta natukene kardab teda. 

Katki lõigatud tšekil seisavad üheksa aastase tüdruku read. Laps kirjutab, et on olnud koolis väga tubli ning soovib kingiks 3D pliiatsit, kõige rohkem aga armastust ja rahu.

Oma kirja võtab ta kokku sõnadega: "Mina väga armastan sind!"

On lapsi, kes soovivad telefone ning mängukonsoole, legosid. Üks 44-aastane naine küsib antenniga televiisorit. 

Mõne kirja autor ei taha aga mitte midagi. Nad on haaranud pliiatsi selleks, et hoopis jõuluvanale kingitus läkitada. Läbi mitme ümbriku on tunda, et selles peitub pisike mänguasi. Lahtiste kaartide pealt saab lugeda head uut aastat soovivaid ridu.

Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv ütleb, et jõuluvanale adresseeritud kirjade arv on sarnane iga-aastasele. Maht ei ole oluliselt suurenenud ega jäänud vähemaks. 

Rahvusvahelist marki kandvad kirjad lähetatakse jõuluvana postkontorisse Lapimaal. Kohalikku marki kandvad kirjad on eelnevatel aastatel saadetud edasi Jõulumaale Paides. Viie lapse soovid aitab jõuluvanal täita Omniva.