Eesti uudised

Suurettevõtjate uljas plaan: ostame kunagise Hansapanga Eesti rahvale tagasi (37)

Eesti Ekspress, 11. detsember 2019, 08:21
Hansapank.Foto: Tiina Kõrtsini
Peaaegu aasta aega on siitkandi ärksamad ettevõtjad arutanud ideed, et eestlased võiks osta rootslastelt tagasi Eesti panganduse kroonijuveeli, kunagise Hansapanga.

„Eesti riik vajab üht korralikku rahvapanka!“ kõlab ärimeeste idee, ent kui Swedbank pole valmis müüma, võetaks sihikule SEB kohalik tütarpank.

Idee kohaselt ei oleks ostjaks ükski ettevõtjate punt, vaid Eesti riik ja selle kaudu kogu siinne rahvas, sest kohalikel ärimeestel ei ole kusagilt võtta nii palju raha, nagu ostuks vaja läheb – mis sest, et idee taga on väga tõsiselt võetav seltskond, kohaliku ettevõtluse koorekihi liikmed, kelle sekka kuulub nii endisi hansapankureid kui ühispankureid, aga ka tööstureid, kes kõik on valmis ettevõtmisse ka märkimisväärselt oma raha paigutama.

Tegemist poleks aga riigistamisega, sest idee kohaselt paneks Eesti riik ostetava panga aktsiad teistpidi kohe börsi kaudu müüki ning neid saaksid osta kõik huvilised.

Tehingu väärtus ulatuks umbes 2,5 miljardi euro kanti, ent paari finantsisti sõnul muudab selle komplitseeritumaks asjaolu, et ainult Eesti tütarpanga ostmine ei tule kõne alla – Rootsi peremehed müüksid osaluse vaid siis, kui neilt ostetaks samal ajal ka Lätis ja Leedus töötavad pangavõrgud, mis pole tegelikult takistuseks, sest teiste Balti riikide üksuste puhul saaks talitada täpselt samamoodi nagu Eesti omaga ehk viia aktsiad sealsetele börsidele.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;