Maailm

Täiendatud kolmapäeval kl. 20.00

New Jersey tulistamise sihtmärk oli väike juudi pood, tulistajad kuulusid äärmuslikku ususekti (12)

Toimetas Greete Kõrvits, Aare Kartau, 11. detsember 2019 20:00
Politseinikud sündmuskohal.Foto: AP/Scanpix
Kohaliku aja järgi teisipäeva pärastlõunal toimus ühes Jersey City toidupoes mitu tundi kestnud tulevahetus, milles sai surma kuus inimest, nende seas ka mõlemad kurjategijad ise. Kui algul arvas politsei, et kuriteo ajendiks oli narkotehinguga vahelejäämine, siis hiljem selgus, et tulistajad olid äärmuslased, kes juutide poe tõenäoliselt meelega sihikule võtsid.

Intsident algas umbes poole ühe paiku päeval. Esialgu teatasid väljaanded, et sündmuspaigaks oli viinapood, hiljem vahendades, et tulistamine algas hoopis linna teises osas, kurjategijad põgenesid, hüppasid autolt maha ning jooksid toidupoodi, kus vägivald jätkus. Tulistamise motiiviks oli korrakaitsjate esialgsel hinnangul tõenäoliselt nihu läinud tehing narkootikumidega ning terroriakti nad välistasid, arvates, et väike juutide poeke jäi kurjategijate teele juhuslikult.

Kolmapäeva pärastlõunaks on selge, et narkokuriteoga tegemist siiski pole ning ehkki politsei konkreetsest motiivist veel ei räägi, spekuleerib meedia, et koššer-kaupade pood oli välja valitud sihtmärk. Tulistajad, mees ja naine, kuulusid nn mustanahaliste iisraellaste ususekti ning olid vaenulikult meelestatud nii politsei kui juudi rahvusest inimeste vastu.

Tulistamises hukkus kuus inimest, nende seas politseinik, poe kassiir ja kaks ostlejat. Vähemalt üks poesviibinu sai viga, samuti said kergemaid vigastusi kaks politseinikku. Mõlemad tulistajad said tulevahetuses politseiga surma.

Tulistajad kuulusid mustanahaliste usuliikumise äärmuslikku ossa

Mustanahaliste heebrealaste liikumisse kuulub USAs mõnikümmend tuhat inimest. Arusaamad liikumise sees erinevad üksteisest märkimisväärselt, ühtseks võib mustanahaliste heebrealaste filosoofias aga pidada veendumust sellest, et nad pärinevad muistsest Iisraelist. Mõned neist peavad end juutideks ning järgivad traditsioonilisi juudi kombeid, teised aga end juudi rahvusega siduda ei soovi. Kui välja arvata need, kes formaalselt usku vahetanud, ei pea ka judaismi järgijad musti heebrealasi üldiselt siiski päris juutideks. Ehkki valdav osa mustanahalisi heebrealasi on rahumeelsed inimesed, leidub nende seas väiksem sekt, nn mustad iisraellased, kellest mõned peavad juute kurjuse kehastuseks.

Just nende sekka kuulusid mees ja naine, kelle identiteeti politsei ei avalda, kuid kelle nimeks on New Yorgi ajalehtede sõnul David Anderson ja Francine Graham. Üks Grahami naabritest kirjeldas NBC-le, et naine töötas hooldajana, ent jäi tervislikel põhjustel koduseks. Peagi kohtus ta Andersoniga, kes kuulus mustade iisraellaste hulka ning naine olevat naabri sõnul pärast seda kui ära vahetatud. New York Times vahendab, et üks tulistajatest tegi enne rünnaku algust sotsiaalmeedias juudivastaseid ning politseivaenulikke postitusi.

Vägivald algas sellest, kui 15aastase staažiga politseiuurija Joseph Seals mehele ja naisele lähenes. BBC kirjutab, et temale teadaolevalt märkasid pealtnägijad paarile kuuluvat kaubikut ühe mõrvapaiga läheduses. Pole teada, kas Anderson ja Graham olid otseselt kahtlusalused, kuid igal juhul soovis Seals nendega vestelda. Olukord muutus otsekohe väga vaenulikuks ning paar lasi Sealsi maha. 39aastane uurija suri hiljem haiglas.

Anderson ja Graham hüppasid seejärel kaubikusse, sõitsid umbes pooleteise kilomeetri kaugusele, kus asus juudi pood, millesse nad tervelt neljaks tunniks varjusid, olles eelnevalt tapnud kolm poes viibinud inimest ja vigastanud kaht naabruskonnas jalgsi patrullinud politseinikku. Poe juurde sõitsid nad pealtnägijate sõnul rahuliku kiirusega ning tule avasid nad enne poodi sisenemist läbi vaateakende.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee