Maailm

AMETIST EEMALDAMINE: Ameerika demokraadid teatasid, milles president Trumpi süüdistavad (30)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. detsember 2019 16:15
Spiiker Pelosi (poodiumi taga) andis teada, millised on süüdistused Trumpi vastu.Foto: AFP/Scanpix
Kohaliku aja järgi kell üheksa hommikul teatas USA esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi, et president Trumpi ametist eemaldamine jõudis järgmisse staadiumisse ning avalikustas selle, milles esindajatekoda presidenti süüdistab.

Süüdistusi on kaks: võimu kuritarvitamine ja Kongressi töö takistamine. Nendele tuginedes, juhul kui riigipea neis süüdi mõistetakse, võib ta ka ametist eemaldada.

Samal teemal

Trumpi ametist eemaldamise protsessist on Õhtuleht korduvalt kirjutatud varemgi, ent igaks juhuks tasub taust lühidalt üle korrata. Süüdistuste põhiallikaks on telefonikõne, et president kasutas oma positsiooni isikliku poliitilise kasu saavutamiseks, survestades Ukraina riigipead Volodõmõr Zelenskõid uurima Trumpi rivaali Joe Bideni ja tolle poja äritegevust Ukrainas. Kummagi Bideni suhtes pole ühtki kahtlustust ei Ukrainas ega USAs esitatudki, ent Trump oli väga huvitatud sellest, et uurimine toimuks. Näis, justkui sõltus uurimise alustamisest USA sõjaline abi Ukrainale.

President Trump ise pole mingeid süüdistusi kordagi omaks võtnud. Samuti keeldus ta Kongressi komisjonide ülekuulamistel osalemast (see pole siiski põhjus, miks Trumpi sai Kongressi takistamise süüdistuse, too on seotud ikka Ukrainaga). Ka teisipäeval oli presidendil öelda vaid üht: „NÕIAJAHT!“

Mis saab edasi?

Laias laastus saavad asjalood Trumpi jaoks minna kahel viisil:
1. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, koja enamus ei ole sellega nõus ning president jätkab tööd.
2. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, hääletus läheb läbi ja käiku läheb kohtuprotsess senatis, misjärel võib juhtuda üks kahest:

  • senat hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise vastu (vajalik on kahe kolmandiku senaatorite toetus) ja president jätkab tööd
  • vähemalt kaks kolmandikku senaatoritest hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise poolt ning president lahkub töölt, presidendi kohusetäitjaks saab kuni järgmiste valimisteni 2020. aastal asepresident Mike Pence

Arvestades, et hetkel on senatikohtade enamus vabariiklaste käes, on ebatõenäoline, et kohtuotsus senatis presidendi kahjuks langeks.

Samal teemal

05.12.2019
Trumpi vastu kogunes piisavalt tõendeid, tema ametist eemaldamine jõudis järgmisse faasi
02.12.2019
Valge Maja teatel ei osale Trump tagandamisprotsessi esimesel ülekuulamisel