Maailm

Putin ja Zelenskõi leppisid kokku Ida-Ukraina relvarahus (36)

Toimetas Aare Kartau, 10. detsember 2019 10:16
Zelenskõi ja Putin istusid Pariisis esmakordselt sama laua taha.Foto: SIPA/Scanpix
Ukraina ja Venemaa riigipead kohtusid esmaspäeval Pariisis omavahel esimest korda. Mõlemad osapooled nõustusid relvarahuga, mis lõpetaks sõjategevuse 2019. aasta lõpuks, vahendab BBC.

Normandia nelik ehk Venemaa, Prantsusmaa, Saksamaa ja Ukraina juhid said eile kokku, et arutada olukorda Ida-Ukrainas. Volodõmõr Zelenskõi ja Vladimir Putini läbirääkimisi vahendasid Emmanuel Macron ja Angela Merkel.

Samal teemal

Kirjalikus avalduses leppisid Venemaa ja Ukraina kokku, et vabastavad käesoleva aasta lõpuks kõik „konfliktiga seotud kinnipeetavad“. Mõlemad pooled lubasid 2020. aasta märtsiks kolmest täpsustamata Ukraina regioonist sõjalised jõud tagasi tõmmata. Relvarahu hindamiseks toimuvad nelja kuu pärast lisakõnelused.

Venemaa president Vladimir Putin sõnas, et Élysée palees toimunud kõnelused olid konflikti lahendamise suunas tähtsaks sammuks. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et lahendus leitakse ka Vene-Ukraina gaasitülile. Siiski esines mitmeid küsimusi, milles olid osapooled eri meelt. Üheks selliseks punktiks oli separatistide hallatavates piirkondades valimiste korraldamine. Putin soovis, et Ukraina põhiseadust muudetaks, mis annaks Donbassile eristaatuse ning võimaluse autonoomiaks. Zelenskõi kinnitas ajakirjanikele, et rahu nimel ei tehta mingeid territoriaalseid järeleandmisi.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron sõnas, et nägi olukorras muutusi. „Me ei leidnud imelist lahendust, ent me liikusime edasi,“ ütles Macron. Zelenskõi polnud läbirääkimiste tulemusega otseselt rahul, sõnades, et tegu on ikka veel patiseisuga.

Viis ja pool aastat kestnud võitlus Ukraina valitsusvägede ja Venemaa poolt toetatud mässuliste vahel on nõudnud ligi 13 000 inimelu. 

Samal teemal

07.12.2019
Pariisis koguneb esmaspäeval Normandia nelik. Mida on oodata Putini, Zelenskõi, Merkeli ja Macroni kohtumiselt?
19.11.2019
OTSUSTATUD! Zelenskõi ja Putin kohtuvad 9. detsembril Pariisis
02.10.2019
SÕDA IDA-UKRAINAS: konfliktipiirkonnad võivad saada eristaatuse
21.08.2019
UKRAINA KRIIS: Macron ja Putin panustavad jätkuvalt Normandia nelikule