Poliitika

President Kersti Kaljulaid nimetas ametisse maaeluminister Arvo Alleri

FOTOD | Maaeluminister Arvo Aller lubab lutikakahtlustele selge vastuse anda (38)

Marvel Riik, 10. detsember 2019 09:26
Foto: Martin Ahven
Täna nimetati riigikogus ametisse uus maaeluminister Arvo Aller. Tema päev algas hommikul Kadriorus, kus ta sai presidendi heakskiidu. Sellele järgnes külaskäik riigikokku, kus parlament ta ametisse hääletas. Ajakirjanike küsimustele vastates tõi Aller muuhulgas välja, et plaanib oma eelkäija Mart Järviku kahtlustes – et ministri kabinetis võivad olla pealtkuulamisseadmed – selgust saada.

Aller astub ametisse päeval, kui riigikogu ees toimub suur põllumeeste meeleavaldus, sest valitsus ei ole nende hinnangul täitnud rahalisi lubadusi. Aller kavatseb põllumeeste ees sõna võtta. „Ütlen neile seda, et nad on kindlasti väga tublit tööd teinud. Nende väljapaistev tegevus on see, et valitsus peab nendega arvestama. Praegu ma saan öelda seda, et [lisaks] eelnevale viiele miljonile [nn üleminekutoetused] on rahanduskomisjon leidnud veel viis miljonit,“ rääkis Aller ajakirjanikele. „Kui vahepeal oli null, siis eelarve käigus läks see viiele miljonile, siis koalitsioonis on leitud veel viis miljonit.“

Kuigi Alleri kandidatuur on olnud avalikkusele teada nädalajagu (kitsas ringis veelgi kauem), pole tulevasel ministril ikka veel ülevaadet, millega ministeerium tegeleb. „Ma ei ole kandidaadina süvenenud. Ma tean struktuuri, aga kes on konkreetselt vastutaja, selle saame kohapeal selgeks.“

Arvo Aller. Foto: Martin Ahven

Samal teemal

Siiski tõi Aller välja, et plaanib jätkata Järviku alustatud Maale elama projekti, mis peaks inimesi ja ettevõtteid senisest rohkem maale meelitama. Mis puudutab täitmata kantsleri ametiposti, siis Alleri sõnul käivad selles osas veel otsingud. Nimesid ei ole.

Mis puudutab eelmise maaeluministri kahtlusi, et töökabinetis on pealtkuulamisseadmed, siis Alleri sõnade järgi tuleb neis selgust saada. „Arvan, et sellega peab tegelema, kui kahtlus välja öeldi,“ rääkis ta. „Peame vaatama, mis kirja eelmine minister siseministrile saatis. Kas saame sama kirja kasutada. Kindlasti tuleb sellele lahendust leida, et igasugune spekulatsioon maha võtta: on seal [lutikaid] või ei ole.“

Enne põllumeeste meeleavaldust astus Aller riigikogu ees ametivande andmisega ametisse.

"Usun, et minister Arvo Aller suudab tagada nii oma valdkonna professionaalse arendamise kui ka töörahu maaeluministeeriumis," sõnas peaminister Jüri Ratas.

Kes on Arvo Aller?

Arvo Aller. Foto: Erik Peinar / riigikogu

EKRE liige, 46aastane Aller on lõpetanud Eesti maaülikooli agronoomina. Ta on Ida-Virumaa Talupidajate Liidu tegevjuht, Jõhvi vallavolikogu liige ja maaelukomisjoni aseesimees. 

Arvo Aller kuulub Eesti Maaelu Nõuandeteenistuse juhatusse, Eesti Noortalunike ridadesse ja Eesti konsulentide ühingusse. Aastatel 2008–2018 oli ta konsulentide kutsekomisjoni liige, sellest viimased kuus aastat esimees. Ta omab taimekasvatuskonsulendi, maaettevõtluse ja finantsmajanduse konsulendi kvalifikatsiooni.

2017. aastal kohalikel valimistel kandideeris Aller kohalikus valimisliidus Jõhvi Eest ning sai 71 häält, millega esialgu volikokku pääseda ei õnnestunud. Kokku anti tema ringkonnas 5438 häält, millest 1444 teenis Jõhvi Eest.

President vabastas 25. novembril Mart Järviku maaeluministri ametikohalt.

Samal teemal

05.11.2019
„Ei saa temast mingisugust ministrit!“ ehk Kuidas kodukandi rahvas hindab valitsusse pürgivat Arvo Allerit
02.11.2019
ÕL VIDEO | Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: kõhklesin, kas tahan portfelli vastu võtta. Abikaasa julgustas mind
29.10.2019
EKRE maaeluministrikandidaat on Arvo Aller