Maailm

SIIA PERED, SIIA VALLALISED MEHED: Saudi Araabia lõpetab soolise eraldatuse restoranides (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. detsember 2019 21:39
Pildilolev restoran on mõeldud vallalistele – see tähendab ainult vallalistele meestele.Foto: AP/Scanpix
Saudi Araabia valitsus teatas, et lõpetab ammusest ajast kehtinud kummalise restoranisüsteemi, milles eksisteerivad n-ö peresissepääsud ja siis meestesissepääsud.

Ehk et, kujutlegem korraks mõnd einelat, olgu see siis burksikoht või peen kõrgklassi restoran. Saudi Araabias on neis ajalooliselt olnud kaks erinevat sissepääsu. Ühest tohivad siseneda naised, lapsed, ka mehed koos oma perega, teisest aga üksikud mehed. Ka laua taha sööma tohtisid kliendid istuda seinaga kaheks eraldatud söögisaalis, üks pool perekondade, teine üksikute meeste tarbeks. Selline praktika oli kasutusel isegi lääne toidukohtades nagu KFC või McDonald's. Mõni väiksem kohvik, kus ruumi vähe, lahendas probleemi sellega, et lihtsalt ei lubanudki naisi sisse.

Samal teemal

Tõele au andes ei ole vana praktika lõpetamises küll midagi eriti revolutsioonilist (isegi Saudi Araabia kultuuris mitte), kuna osa restoranidest on viimasel ajal kombest ise loobunud. Ka edaspidi, uue seaduse järgi tohivad restoranid ise valida, kas soovivad eraldatud sissepääsu ja söögiala või mitte.

Valitsuse otsus on osa mitmetest uuendustest, nagu ka see, et saudi naised tohivad autoga sõita ja ilma meessaatjata reisida. Asi pole ainult omaenda rahva ja naispere eest hoolitsemisel, Saudi Araabia kaugem sihtmärk on meelitada riiki võimalikult palju välismaa investoreid, leiutajaid, äritegelasi, IT-eksperte jne jne. Neist paljud võivad olla naised või siis mehed, kes tulevad riiki oma naisega ja kui eluolu pole seal uustulnukate silmis piisavalt läänelik, viivad nad oma raha ja teadmised kuhugi mujale. Sama võib teha ka praegu peale kasvav noor saudide põlvkond.

Hoolimata pealtnäha vastutulelikumast suhtumisest naistesse jätkab saudi valitsus ka endiselt oma kriitikute ning naisõiguslaste tagakiusamist ja vangistamist. Sebastian Fish, Rootsi päritolu mees, kes elas Saudi Araabias kaks aastat, kommenteerib NBC-le, et ehkki restoranide soolise segregeerimise sundi enam pole ja see on kahtlemata kiiduväärt, jätkavad konservatiivsed kodanikud ja perekonnad kindlasti vana traditsiooni järgimist ja valivad söögikoha selle järgi. Naised, kes kardavad, et võõras mees, kes pole oma abikaasa, võib nende söömist pealt näha, leiavad tõenäoliselt ikka võimaluse istuda restoranisaalis selliselt, et nii ei juhtuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee