Maailm

Seitsmendast sajandist pärit laev ärkab ellu 

Tõnis Erilaid, 9. detsember 2019 17:20
KUNSTNIKU NÄGEMUS: Sellisena joonistas laevmatuse Mary Evans.Foto: English heritage / Mary Evans / Scanpix
Proua Edith Pretty Suffolki maakonnas Sutton Hoos kuulis ümbruskonna vanematelt inimestelt, et tema maal seisvad neli ümmargust künkakest, üks suurem ja kolm väiksemat, on iidsed matmispaigad. Neis peituvat kulda ja muid väärtusi. Pretty esiti ei uskunud neid jutte, kuid siis nägi öösiti unenägusid kummitusist, kes künkakestel askeldavad, ja otsustas arheoloogide jutule minna.

Kaevamised 1939. aastal tõid suurimast künkakesest päevavalgele hulga Bütsantsist pärit kuld- ja hõbeesemeid. Leiti ka matuselaev, milles lebas uhkelt kaunistatud sõjakiiver (allpool pildil). Laevast olid küll alles vaid üksikud raudnaelad ja üsna täpne jälg tahenenud mudas. Leiud pärinesid ilmselt seitsmenda sajandi alguse matustest – arvatakse, et tegu on selle ala paganausulise kuninga Raedwaldi viimse puhkepaigaga. 

Haudadel on teatud sarnasus Kesk-Rootsi kalmudega ja oletatavasti oligi East Anglial tol ajal sidemeid Skandinaaviaga. On võimalik, et nende kuningad olid algul svealased.

Foto: AKG Images / Scanpix

Seaduse järgi jäid leiud maaomanik Edith Pretty käsutusse, kuid ta pärandas need inglise rahvale. Sutton Hoos on nüüd muuseum ja ühtlasi tekkis idee matuselaev taastada. Algul tehti käeharjutuseks mõni väiksem sõudepaat oletatavat vana laevaehituskunsti järgides.

Nüüd on töö käe sisse saanud eksperdid juba lõpetamas tolle kummituslaevaks ristitud aluse  täpse koopia ehitamist. Arheoloogidest, ajaloolastest ja laevaehitajatest meeskond tegi moodsaid vahendeid kasutades laevast 3D-plaani ja seda aluseks võttes asutigi tegutsema, kirjutab The Times. 27 meetri pikkune ja 4,4 meetri laiune laev tuleb igati merekõlblik ja annab aimu sellest, kuidas anglosaksid panid aluse brittide meresõidutraditsioonidele.

Raha projekti teoks tegemiseks koguti ühisrahastusportaali abiga. Kokku saadi 90 000 naelsterlingit, millest piisab töö lõpetamiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee