Eesti uudised

APTEEGIREFORMI KASUKS: ketiapteegid müüvad ravimeid 10 protsenti kallimalt (31)

Toimetas Viljar Voog, 9. detsember 2019 16:39
Apteegireformi tühistamine lubab suurtel kettidel jätkata.Foto: Teet Malsroos
Kuigi haiglaapteegid, mis ei kuulu ühegi suure keti alla, ostavad ravimeid tunduvalt pisemates kogustes, on hinnad seal ikkagi odavamad.

Apteegireform, mis viiks apteegid suurte kettide käest proviisorite omandusse, on läbi kukkumas. Kuigi sotsiaalminister Tanel Kiik peab reformi jätkuvalt vajalikuks, on koalitsiooni enamus samal arvamusel nagu nende ravimiärimeestest suurtoetajad – jätkata tuleks vanaviisi.

Samal teemal

Reformi hukku ette näinud opositsioonipoliitik Jevgeni Ossinovski palus riigikontrollil uurida, kuidas erinevad ravimite hinnad suurtes jae- ja pisikestes haiglaapteekides. Riigikontroll päris seda omakorda ravimiameti käest ning tulemus näitas hinnaeelist pisikeste apteekide kasuks – 2018. aasta esimese kolme kvartali seisuga oli pakendi hulgihind jaeapteekides 10 protsenti kallim kui haiglaapteekides. Seitse aastat tagasi oli hinnaerinevus veelgi suurem, 13 protsenti.

„Jae- ja haiglaapteegid ostavad Eestis ravimeid tegevusluba omavatelt hulgimüüjatelt. Ravimiameti hinnangul ostavad haiglaapteegid paljusid ravimeid hangetega, mis paneb hulgimüüjad omavahel hinna alusel konkureerima. Riigikontroll järeldas 2012. aasta auditis, et arvestades seda, milliste hindadega müüakse ravimeid üldapteekidele võrreldes haiglaapteekidega, ei taga ravimituru korraldus patsientidele ravimite optimaalset hinda. Hinnavahe püsimine viitab sellele, et olukord ei ole suurel määral muutunud,“ seisab riigikontrolli vastuses Ossinovskile.

Eesti Ravimihulgimüüjate Liidu juhatuse liige Ahti Kallikorm peab riigikontrolli infot eksitavaks: „Haiglate ja apteekide hinnaerinevuste kontekstis on Riigikontroll asunud võrdlema apelsine ja õunu. Tegelikkus on selline, et hinnaerinevuste peamine põhjus on see, et haiglad ostavad riigihangete raames korraga suuremaid partiisid, mille jaoks ravimitootjad annavad eraldi hinnad seoses mastaabiefektist tuleneva säästuga. Apteegid ostavad kaupa igapäevase majandustegevuse käigus tavahinnakirja alusel. Haiglad teevad 2-3 aasta peale ette riigihankeid fikseeritud hinnaga ja see annab neile mahu, mida hulgimüük teenindab.“

Samas väärib ära märkimist, et hulgimüüjad ja ketiapteegid on praeguse seisuga pahatihti sama kontserni erinevad osad, mis lubab hinnapoliitikat kujundada. Näiteks Kallikorm juhib firmat Magnum, mis on seotud Apotheka apteegiketiga.

Nädalavahetusel saatis Eesti Apteekrite Liit laiali pressiteate, kus kurdeti, et Eestis on tõsine ravimite kättesaadavuse kriis, kuna hulgimüüjad ei suuda varustada apteeke vajalike ravimitega. Ravimiametis on registreeritud üle 3000 ravimi, millest 6. detsembri seisuga oli tarneraskused 331 ravimi osas.

„Ravimite tarneraskused häirivad või takistavad täna juba kümnete tuhandete patsientide ravi,“ ütles Eesti Apteekrite Liidu peaproviisor Kaidi Sarv. „Ravimiametis on registreeritud tarneraskused juba kümne protsendi ravimite puhul. Tegelike tarneraskustega ravimite hulk on tõenäoliselt veelgi suurem.“

Ravimihulgimüüjate liidu juht Teet Torgo vastas, et tegu pole nendepoolse probleemiga. „Ravimite kättesaadavuse probleem saab pahatihti alguse juba ravimi tootmisest, teinekord varemgi. Kui näiteks ravimi tootmiseks vajalikku lähteainet ei ole globaalselt saada, siis olemegi hädas ja seda mitte ainult Eestis,“ selgitas Torgo, et on alusetu ja ebaõiglane süüdistada hulgimüüjaid, sest ainuüksi nende käed probleemi lahendamisel jäävad lühikeseks.

Esmaspäeval andis omapoolse vastuse ka ravimiamet, kus seisis: Eestis on käesoleval aastal müügiloa hoidjad teatanud 284 ravimi tarneraskusest. Tarneraskuste nimekiri on pikem kui varasematel aastatel, aga selle taga ei ole tingimata ravimite kättesaadavuse halvenemine, vaid ravimiameti teavitustöö tulemusel on müügiloa hoidjad tarneraskustest teavitamise vajalikkusest aru saama hakanud. Paljudel juhtudel laheneb tarneraskus kiiresti, kuid alla 10 % juhtudest on tegemist pikaajalise tarneraskusega (st üle aasta).

Samal teemal

12.11.2019
Keskerakond vangerdas apteegireformi kriitiliselt suhtuva Marika Tuus-Laulu sotsiaalkomisjonist välja
12.11.2019
PROVIISOR: kuidas peaksime taluma olukorda, kus meist tuhat korda rumalamad inimesed valitsevad meie üle?
09.11.2019
Raviminappus Eestis ohustab nii imikuid kui eakaid
09.11.2019
Ravimiamet selgitab: miks mõni ravim ajutiselt müügilt kaob?