Mati Alaverile kehtib spordis treenerina tegustemise keeld.Foto: Mati Hiis
Risto Berendson 9. detsember 2019 14:01
Suusatreener Mati Alaver ei pea enam kartma Austria dopingu-uurimise tulemusi, sest tema Eestis kriminaalkorras süüdimõistmine lõpetas ka Alaveri tegude uurimise Austrias.

„Kuna kõik on selle Eesti kohtuotsusega selge, ei järgne Mati Alaveri suhtes Austrias edasisi uurimisi,“ teatas Õhtulehele Austria dopingujuurdlust vedav Hansjörg Mayr Innsbrucki prokuratuurist.

See tähendab, et Eesti tuntuim suusatreener peaks olema edasistest muredest vaba – Austrias kohtu ette astumine teda enam ei ähvarda. „Kuulen sellist uudist teie käest esimest korda,“ kommenteeris Alaveri kaitsev vandeadvokaat Aivar Pilv. „Ehkki ma ausalt öeldes eeldasin, et Eesti jõustunud kohtulahend toob selles asjas Austria poolelt mingi reageeringu.“

Pilve sõnul ootab ta nüüd Austriast Mati Alaveri puudutavat kriminaalmenetluse lõpetamise kirjalikku määrust. „Kui see dokument käes, alles siis saab olla kindel, et asi nii ka on.“

Austria Innsbrucki prokuratuur veab koodnimega „Aadrilaskmine“ tuntuks saanud kriminaaluurimist, mis paljastas läinud talvel Seefeldi suusa MMi ajal Saksa dopinguarst Mark Schmidti äri veredopinguga.

Alaveril oli väidetavalt Schmidti kontoriga usalduslik suhe ning ta vahendas sakslase kontakte vähemalt kolmele Eesti suusasportlasele ning samuti tema juhendada olnud Kasahstani suusakuulsusele Aleksei Poltoraninile.

Kui Eesti riigiprokuratuur algatas dopinguskandaali puhkedes kriminaalasja, mis tipnes novembris Alaveri kokkuleppemenetluse käigus süüdimõistmise ja tingimisi vangistusega, siis Austria prokuratuur on tegelenud uurimise jupitamisega.

Schmidti verelabori klientideks olnud sportlasi oli Austria prokuratuuri teatel vähemalt 21 ja kokku viiest riigist. Nende seas on mitmed suusatajad ja laskesuusatajad, samuti jalgratturid ja vähemalt üks kiiruisutaja. Ilmselt tuntuimaks nimeks Euroopa meistriks tulnud Austria mägijalgrattur Christina Kollmann-Forstner.

Mitmetele sportlastele või nende taustajõududuele on selle uurimise raames määratud aastatepikkused spordis tegutsemise keelud. Uurimise põhiteravik on suunatud aga dopinguarst Schmidti ja tema abiliste tegevusele.

Juhul, kui Austria võimud Mati Alaveri tegusid edasi ei uuri, muutub veelgi küsitavamaks Harju maakohtu eelmise nädala otsus salastada Eesti suusatreeneri kriminaaltoimik põhjendusega kaitsta sellega Austria uurimise huve. Austria prokuratuuri teatel neid kriminaaltoimiku andmete Eestis avaldamine ei sega.