Sanna Marinist saab tõenäoliselt sel nädalal Soome peaminister.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 9. detsember 2019 11:49
Soome saab tõenäoliselt sel nädalal uue peaministri, kelleks on noor sots Sanna Marin. Kooliajal ei jätnud naine kellelegi muljet, nagu saaks temast tulevikus tipp-poliitik, veel vähem riigi peaminister.

Kõigi eelduste kohaselt saab Helsingis sündinud Sanna Marinist Soome ajaloo kolmas naispeaminister. Noore Sanna kasvatas üles üksikema, kes asus peagi pärast tütre sündi suhtesse teise naisega. Töölisklassi taustaga Marin on ka peres esimene, kes ülikooli astus ja selle lõpetas. Naisel on koos kauaaegse partneri Markus Räikköneniga üks laps.

Võrreldes eelmise peaministri Antti Rinnega ajab 34aastane Marin tõenäoliselt veidi teistsugust poliitikat. Lahknevus seisneb juba generatsioonidevahelises erinevuses, kuna Marin on Rinnest peaaegu poole noorem. Rinnet iseloomustas kabinetipoliitika, mida mõjutas tema taust ametiühinguteliikumises. Marin valdab seevastu kiireloomulist avalikku debatti ning oskab ära kasutada sotsiaalmeedia erinevaid tahke, kirjutab Yle.

Kuigi mõlemad on sotsid, on Marini poolt oodata järsemat poliitikat. Tema jaoks on oluline võrdõiguslikkus ning kliima- ja keskkonnaprobleemid. Ekspertide hinnangul viib noor peaministrikandidaat Sotsiaaldemokraatlikku parteid rohkem vasakule. Rinne puhul tekitas kriitikat ka tema sõnumite ebaselgus, mis sai tema languse üheks põhjuseks. Marinil ei tohiks sellist probleemi tekkida – teda on nimetatud selgeks ning veenvaks esinejaks. Poliitajaloolase Mikko Majanderi sõnul on Marinil „ka vägede ees toimiv lavakarisma“.

Sanna Marin ja tema eelkäija Antti Rinne. Foto: AFP/Scanpix

Koolis ei osanud keegi Marinile poliitilist tähelendu ennustada

Ükski Sanna Marini kaasõpilastest või õpetajatest ei osanud kooliajal arvata, et energilisest ja aktiivsest neiust võib ühel päeval saada Soome peaminister, vahendab Iltalehti. Marini üheks klassikaaslaseks oli roheliste erakonda kuuluv poliitik Riku Merikoski. Tema kirjeldas tulevast peaministrit elava ja kohanemisvõimelise õpilasena, kelles polnud tollal midagi erilist või rabavat.

Marin on öeldnud, et kuna ta on samasooliste vanemate laps, on keeruline seda tõika tema enda iseloomu kujunemisest ning ideoloogilisest taustast eraldada. Siiski väidavad Marini koolikaaslased ja õpetajad Pirkkala gümnaasiumist, et Sanna ei rääkinud poliitikast ega tõstnud esile lapsepõlve samasooliste vanematega.

„Õpeta mind, kuidas paremini kirjutada,“ palus noor Sanna Marin emakeeleõpetajat Pasi Kervineni, kuna neiu ei olnud oma keeleoskusega rahul. Ta soovis selles aines ka paremat hinnet. „Sanna väljendas oma vaateid julgelt, ent need polnud kuidagi poliitilised ega parteidega seotud,“ selgitas Kervinen, kelle sõnul polnud Marin vähemalt põhikooli lõpus erakonda valinud.

Ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Matti Rautio meenutab kunagist seika, kus ta kohtus tol hetkel 17aastase Mariniga bussis. Energiline neiu istus kohe õpetaja kõrvale ning asus hoogsalt mehega vestlema. „Ta oli huvitatud ühiskonnast ning muude asjade kõrval ka religioonist,“ sõnas Rautio, kelle sõnul sai ta alles hiljem läbi ajakirjanduse teada, et õpilasel oli n-ö kaks ema. Õpetaja imestas, et selles vanuses inimene suudab nii täiskasvanulikult vestelda.

Sanna Marin pole siiski esimene minister, kes Pirkkala on gümnaasiumis sirgunud. Samas koolis käis ka endine Soome justiitsminister Tuija Brax. Siiski õnnitles õppeasutuse direktor ettetõttavalt Marinit kui esimest Pirkkala lõpetanud peaministrit.