Maailm

Täiendatud kl 22.30

Uus-Meremaal purskas vulkaan, tõenäoliselt hukkus neliteist inimest (19)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 9. detsember 2019 19:30
Valge saare vulkaan 9. detsembril.Foto: AP/Scanpix
Esmaspäeval Uus-Meremaal Valgel saarel toimunud vulkaanipurske käigus hukkus vähemalt kuus inimest ning kaheksa on teadmata kadunud. Päästjad ei usu, et need, keda pole leitud, ellu jäid.

Uus-Meremaa politsei väitel oli Valgel saarel (kohalikus keeles Whakaari saar) purske toimumise ajal 47 inimest, vahendavad BBC ja CNN. „Me loodame, et kõik naasevad kiiresti ning tervena,“ sõnas Uus-Meremaa kruiisiühenduse juht Kevin O'Sullivan. Siiski kinnitas politsei hiljem, et need, keda õnnestus päästa, on ka ainsad, kes ellu jäid. Paraku ei usu päästjad, et saarel enam ühtki elavat hinge oleks.

Päästetutest paljud said väga tõsiseid põletushaavu, mitme inimese tervislik seisund on kriitiline. Hukkunute seas on nii uusmeremaalasi kui välismaa turiste. Järgmiseks päevaks suutsid päästjad kokku panna, et saarelviibinute seas oli 24 reisisõpra Austraaliast, üheksa USAst, viis Uus-Meremaalt, neli Saksamaalt, kaks Hiinast ja Suurbritanniast ning üks Malaisiast.

Kraatris olevad kaamerad jäädvustasid suitseva keskkoha lähedal inimesi vaid loetud minutid enne purset. Uus-Meremaa peaminister Jacinda Arderni sõnul on päästjad sündmuskohal ning aitavad kannatanuid. Tegelikkuses on ligipääs saarele võrdlemisi keeruline ja päästjatele endilegi eluohtlik. Varahommikulgi ei pääse keegi tossavale saarele ligi. Ardern avaldas hukkunute ja kannatanute lähedastele kaastunnet.

Valge saare ehk Whakaari vulkaan on Uus-Meremaa kõige aktiivsem koonusekujuline vulkaan. Ekspertide sõnul on see olnud aktiivne rohkem kui 150 000 aastat. Tegu on ka ühe lihtsamini ligipääsetava tegevvulkaaniga, mis meelitab seetõttu turiste ligi. Saar on eraomandis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee