Maailm

Uber sai USAs pea 6000 teadet seksuaalsest ahistamisest ja vägistamisest (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. detsember 2019 18:18
Seksuaalrünnakute raport ei põhjusta firmale tõenäoliselt mingit tõsisemat ja pikemaajalist kahju.Foto: Reuters/Scanpix
Uber avalikustas möödunud nädalal raporti oma teenuse turvalisusest, millest vaatab vastu üsna kole number: kahe aasta jooksul 5981 teadet seksuaalsetest rünnakutest. Ja see on vaid Ühendriikide statistika.

Seksuaalsed rünnakud leidsid aset 0.00002 protsendil Uberi reisidest. Loetelus pole vaid juhtide käitumine reisijate suhtes, vaid ka vastupidi, vahel ründavad kliendid teenindajaid. 2017. ja 2018. aastal leidis aset ka 19 tapmist, kuid mitte kõik need polnud vägivallateod sõitja ja juhi vahel. 58 inimest hukkus avariides. Lisaks erinevatele ahistamisjuhtumitele sai Uber 464 teadet vägistamisest ja 587 teadet vägistamiskatsetest. Teiste riikide kohta raport statistikat ei näita.

Väljaanne Vox kirjutab, et ehkki raport kahjustas Uberi aktsiaid, on vägistamiste ja seksuaalrünnakute statistika klientide jaoks väiksema tähtsusega kui firma varasemad skandaalid. Tõenäoliselt raportil pikemaajalist negatiivset mõju pole. Alles eelmisel kuul avaldas Uberi juht Dara Khosrowshahi arvamust, et saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrv oli „eksimus“, põhjustades pealtnäha suurema furoori kui seksuaalkuriteod. Ammugi jääb klientide  praegunepahameel kordades alla 2017. aasta #deleteUber (#kustutaUber ingl. k.) veebikampaaniale, mil kliendid süüdistasid Uberit taksojuhtide streigi ajal olukorra ärakasutamises. Uber muutis tol ajal ajutiselt oma hinnasüsteemi, ilmselt selleks, et muidu taksoga sõitjaid oma teenusega ära meelitada.