Robert Sarv.Foto: Martin Ahven
Toimetas Marvel Riik, Hindrek Pärg 9. detsember 2019 16:13
Lõuna ringkonnaprokuratuur on saatnud kohtu alla vandeadvokaat Robert Sarve ja Jaago Roosmanni, keda süüdistatakse ulatuslikus rahapesus.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kauri Sinkevicius kinnitas esmaspäeval Õhtulehele, et rahapesu eelkuritegu oli süüdistuse järgi soodustuskelmus, mis seisnes selles, et Jaago Roosmann ja veel kaks inimest petsid äriühingu nimel PRIAlt välja investeeringutoetuse ligi 100 000 eurot, mis investeeriti ühe kinnistu arendamisesse. Investeerimisobjekti maksumust näidati kallimana kui see oli ja seetõttu ei tasutud nõutavat omaosalust. Soodustuskelmuse süüdistus on esitatud teises kriminaalasjas.

Süüdistuse kohaselt varjasid Roosmann ja Sarv süüdistuse järgi selle kinnistu päritolu, tõelist olemust ning omandiõigust, et vältida teises kriminaalasjas kinnistu arestimist ja konfiskeerimist. Süüdistuse kohaselt võõrandasid Roosmann ja Sarv selleks kinnistu erinevate äriühingute kaudu uuesti enda kontrolli all olevate ettevõtete omandisse. Sellega panid nad toime rahapesu. Kohus on kinnistu prokuratuuri taotlusel rahapesu objektina arestinud.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Kristiina Laasi sõnul toimub esmaspäeval korraldav istung, kus süüdistuse sisu veel ei arutata. „Esialgu võtab kohus seisukoha, kas süüdistust rahapesus hakatakse arutama eraldi kohtumenetluses või liidetakse see eelkuriteo ehk soodustuskelmusega seotud kohtuasjale. Sellest sõltub menetluse edasine käik,“ ütles Laas.

Roosmannile pole see ainus pooleli olev kohtuasi. Ta on koos Tartu endise abilinnapea Kajar Lemberiga kohtu all Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS) ja PRIA-lt toetuste väljapetmise süüdistusega.

Vandeadvokaat Robert Sarv on olnud Roosmanni kaitsja sellessamas suures soodustuskelmuse kriminaalasjas. Süüdimõistmesl võib Sarve ja Roosmanni oodata kas rahaline karistus või kuni viieaastase vangistus.

Anonüümsetes kommentaariumides räigeid sõnu loopivate inimeste vastu kohut käivaid kuulsusi esindanud vandeadvokaat Robert Sarv on kaitsnud Marika Korolevi, Evelyn Sepa, Rita Holmi ja Brigitte Susanne Hundi õigusi ning taotlenud laimajate kindlakstegemist.

Prokuratuur saatis endise Tartu abilinnapea Kajar Lemberi kriminaalasja kohtusse

Lõuna Ringkonnaprokuratuur esitas käesoleva aasta märtsis Jaago Roosmannile, Kajar Lemberile ja veel kuuele inimesele ning kaheksale äriühingule süüdistused soodustuskelmuses. Lemberit süüdistatakse lisaks toimingupiirangu rikkumises ja altkäemaksu võtmises ning üht inimest altkäemaksu andmises.

Süüdistuse kohaselt taotlesid erinevad süüdistatavad 2006.-2015. aastani koos Roosmanniga pettuse teel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS) ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametilt (PRIA) toetusi, et soodustada erinevate inimeste ja äriühingute majandustegevust või saada võimalus toetust mitte-eesmärgipäraselt kasutada. Kokku saadi PRIA-lt ja EAS-lt põhjendamatult toetust 36 korral 10 objekti jaoks rohkem kui 1,8 miljonit eurot.

Endine Tartu abilinnapea Kajar Lember soovis süüdistuse järgi ühel Tartu linna kinnistul Roosi tänaval arendada isiklikku äriprojekti ja oli 2016. aastal abilinnapeana seotud selle kinnistu arendamisega seotud otsuste vastuvõtmisega. Kuna isikliku ja majandusliku huvi tõttu oleks ta pidanud end kinnistu otsustamisprotsessidest taandama, pani ta toime toimingupiirangu rikkumise suures ulatuses. Lisaks lubas ta süüdistuse kohaselt tagada Tartu kesklinnas ühe trepi renoveerimise rahastuse linna eelarvest ja nõustus ning asus kasutama temale vastutasuks pakutud altkäemaksuna käsitletavat hüve.

Loe lähemalt SIIN.