Maailm

KÜMNED LASTE LEETRISURMAD: tillukese saareriigi politsei arreteeris vaktsiinivastase aktivisti (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. detsember 2019 21:32
Samoa lapsed ootavad polikliiniku ees järjekorras, et lasta end leetrite vastu vaktsineerida.Foto: AP/Scanpix
Samoad laastab leetrite laine, millesse surnud üle 60 inimese, peamiselt lapsed. Politsei arreteeris hääleka vaktsiinivastase aktivisti, kes jagab valeinfot ning agiteerib rahvast vaktsiine vältima. Väikese Polüneesia saareriigi tegevus aga pälvis ka välismaa vaktsiinivastaste vandenõuteoreetikute tähelepanu.

Oktoobrist saati on ametlikel andmeil surnud 63 leetrite ohvrit, vahendab BBC. Suurem osa neist on väikesed lapsed. Tegelik arv võib olla suuremgi. Surmade põhjuse leiab osaliselt vaktsiinivastastes loosungites ja väärinfos, mis rahva seas levivad. Samoa valitsus kuulutas riigis välja eriolukorra ning kohustab kõiki elanikke end leetrite vastu vaktsineerima. Eesmärk on kindlustada, et vähemalt 90 protsenti rahvastikust oleks vaktsineeritud.

Samoa sulges nädala algusest ka kõik koolid, keelas alla 17aastastel isikutel avalikel üritustel osaleda ning palus vanematel, kelle lapsed põevad leetreid, heisata uksele punane lipp, et veel nakkamata inimesed teaksid eemale hoida.

Punane lipp leetrihaige lapse kodu ees pealinnas Apias. Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Vandenõuteoreetik Edwin Tamasese tegevus toimus põhiliselt Facebookis, kus ta agiteeris rahvast vaktsineerimise asemel kasutama papaia lehti, mis paraku on leetrite tõrjumiseks täiesti kasutud. Haigestunud lastele soovitas ta sööta C-vitamiini, väites ekslikult, et see päästab nende elu. Tamasese rõhus Samoa rahva kõhklustele vaktsiinide suhtes, kuna 2018. aastal suri kaks last väidetavalt just leetrivaktsiini tõttu. Hiljem ilmnes, et vaktsineerimine laste surma siiski ei põhjustanud, hoopis medõdede hooletus, kes vaktsiini korrektselt veega segamise asemel lihaste lõdvestamiseks mõeldud ainega kokku segasid.

Samoa valitsuse kohustusliku vaktsiiniplaani peale elavnesid ka mitmed vaktsiinivastased liikumised välismaal, kes asusid aktiivselt oma lobitööd tegema ja valeinfot levitama. Kommunikatsiooniminister Afamasaga Rico Tupai hoiatab välismaa vaktsiinivastaseid, et nood ei aitaks Samoa laste surmadele rohkem kaasa kui vandenõuteooriad juba niigi teinud on.

Samoa on väike saareriik Vaikses ookeanis, elanikke on seal 200 000 inimese kandis.

Leetrid on äärmiselt kergesti leviv haigus, mis võib lõppeda tüsistuste nagu kopsupõletiku või nägemiskaotusega, harvematel juhtudel isegi surmaga. Surm tabab enamasti väikelapsi. Maailma Terviseorganisatsiooni andmeil suri 2018. aastal maailmas leetritesse 140 000 inimest. Neistki enamik olid lapsed...

Samal teemal

28.10.2019
Terviseamet hoiatab: vaktsiinivastane leht levitab valeuudist!
22.09.2019
UKRAINA LASTEARST: meil on leetriepideemia, aga emotsioonid vaktsineerimise vastu on ikka laes
01.01.2019
Lapsed küsivad nõu: kuidas saaks vaktsineerida vanematelt luba küsimata?