Juhtkiri

Juhtkiri | Lutikas laes või luulu eksministri peas? (28)

Ohtuleht.ee, 6. detsember 2019 17:55
Ettekujutus nõutult lakke vaatavast ministrist, kes peab kahtlast heli tingimata pealtkuulamisseadmeks, ning selliseid seadmeid väidetavalt tuvastava aparaadiga mööda kabinette tuhisevast riigikogu esimehest võib ju esmapilgul naljakaski paista, kui ignoreerida niisuguse väite tõsidust: endine valitsusliige süüdistab kedagi jälitustegevuses. Paranoiaõhkkonda süvendab Henn Põlluaasa väljaütlemine, et Mart Järviku kahtlused on mõistetavad, sest maaeluministeeriumist lekkis tõepoolest palju tundlikku infot. Samuti EKREsse kuuluva rahandusministri Martin Helme süüdistus, et poliitikuid kuulatakse ametnike kaebuste tõttu pealt.

Sestap on mõistmatu leigus, millega eri instantsid on Järviku väidetesse suhtunud. Me ei räägi ainult Järviku erakonnakaaslasest siseminister Mart Helmest, kes oli kuuldustega võimaliku lutika olemasolust kursis juba enne maaeluministri ametist vabastamist novembri lõpus. Majahaldurid jõudsid kabinetti kontrollima alles selle nädala neljapäeval, ja ka siis tuli tõdeda, et midagi küll ei leitud, ent kontrollijatel polevat ka spetsiaalseid vahendeid ega väljaõpet. Kui varem oli mure, et uus minister ei saa kuidagi usaldada senist kantslerit, siis kuidas on lugu väidetavalt lutikatest kubisevate tööruumidega? Kas see saab olla usuküsimus?

Pimedast usust midagi head ei sünni. Prokuratuuri ilmne tahtmatus asja uurida – mida pole näinud, seda ei saavat kommenteerida – annab kahtlemata hoogu igasugustele teooriatele süvariigi tegemistest. Kas vastupunnimise asemel poleks lihtsam anda kinnitus, et kontrolli käigus midagi kahtlast ei leitud? Ja kas reageerida tuleb tõesti alles ja ainult siis, kui lauale on jõudnud kuriteoteade?