Foto: Tiina Kõrtsini
Viljar Voog 6. detsember 2019 11:04
Inimesed, kes teevad reedeõhtuti Tallinna vanalinnas romantilisi jalutuskäike, avastavad täna, et miljöö pole sama intiimne kui tavaliselt. Toompea võtavad üle mundris kaitseliitlased, kes koostöös politseiga harjutavad kriitilise tähtsusega objekti kaitset.

„Tegemist ei ole õppusega selles mõttes, et mängitakse sõjaolukorda.  Kui kaitseliitlaste väljaõpe on enamasti sõjalise väljaõppe keskne, siis praegu harjutatakse nende olukordade lahendamist, kus kaitseliit toetab politseinikke. See tähendab ühiseid patrulle, kontrollpunktide tööd jne,“ selgitab õppuse „Toompea Lukku“ ülesannet Toompea malevkonna pealik, filmimees Ilmar Raag.

Leitnant Raagi sõnul on kella kuuest õhtul keskööni vältava õppusega seoses Toompeal väljas 70 inimest. Lahingtehnikat tänavatele ei tooda. Korraldajad hoiatavad, et piirkonnast võib õppuste ajal kosta müra, kuid paukpadruneid käiku ei lasta.

Raag märgib: „Sel õppusel tulirelvadest ei tulistata. Õppusel osalejad on relvastatud airsoft-relvadega, kuid nagu öeldud, ei ole laskmine selle õppuse fookuses. Olukorrad on siis õnnestunult lahendatud, kui tulistamist ei toimu.“

Tavainimeste jaoks on peamine teada, et riigikogu hoone esine ala on neile õhtul suletud. Muidu peaks õppus tavapärast linnaelu segama nii vähe kui võimalik. „Tänavad ei ole kinni. Sisuliselt kõnnivad õppuse alal mängus osalevad „tsiviilisikud“, kes on tähistatud väikese lindiga. Vajadusel küsitletakse ainult neid,“ selgitab Raag. „Kui tekib vajadus, siis viib politsei läbi ka inimeste kinnipidamise. Sama kehtib ka autode kohta. Toompea künkal võib ehk liiklus veidi aeglustuda, kui mõnda mängus osalevat autot kontrollitakse.“

Õppus „Toompea Lukku“ toimus ka 2016. aastal.