Eesti uudised

Eesti Koolijuhtide Ühenduse avalik pöördumine: Kiviõli koolidirektori ametist vabastamine otsitud põhjustel on sügavalt ebaõige (30)

Toimetas Hindrek Pärg, 5. detsember 2019 20:35
Foto: Tiina Kõrtsini
Neljapäeval vabastas Lüganuse vald ametist Kiviõli I keskkooli direktor Heidi Uustalu ametist kooli kogukonna vastuseisust hoolimata. Õhtul tegi avaliku pöördumise ka Eesti Koolijuhtide Ühendus, kes peab Lüganuse valla käitumist valeks. 

Kolmapäeval kajastasime, kuidas Heidi Uustalu üritatakse ametist maha võtta. Võimalik, et poliitilistel motiividel. Neljapäeva hommikul vallamaja ees koolipere korraldatud piketi saatel toimunud vallavalitsuse koosolekul jõutigi otsusele, et 30 aastat, neist 15 direktorina, koolis töötanud Uustalu ei sobi enam valla suurima õppeasutuse juhiks, kirjutas ERRi uudisteportaal.

Kiviõli 1. keskkooli hoolekogu esimehe, volikogus sarnaselt kooli juhiga opositsiooni kuuluva Mehis Kreismani arvates ei teinud keerulisse olukorda sattunud vallavalitsus neljapäeval head otsust. "Minu jaoks on see inetu ja alatu käitumine. Välja on otsitud põhjused, miks direktor lahti lasta ning seda olukorras, kus enamik kogukonnast on kooliga väga rahul. Ma ei taha seda öelda, kuid see on minu silmis poliitika, kus kasutatakse ära koalitsioonis olevat ühe häälega enamust ja see üks hääl manipuleerib nii vallavalitsuse kui ka vallavolikogu liikmetega," ütles Kreisman. Hoolekogu juht lisas, et tema andmetel on koos direktoriga valmis koolist lahkuma ka mitmed õpetajad.

Eesti Koolijuhtide Ühendus: Lüganuse valla otsus ei ole eeskujuks noortele

Neljapäeva õhtul saatis avalduse ka Eesti Koolijuhtide Ühendus, kes peab poliitikute tegutsemist ebaõigeks. Avaldame avaliku pöördumise täismahus. 

Peame sügavalt ebaõigeks Lüganuse vallavalitsuse otsust vabastada koolijuht Heidi Uustalu ametist selgelt otsitud põhjustel, hoolimata kooli kogukonna vastuseisust ja arvestamata õpi- ja töörahu tagamise põhimõtteid. Heidi Uustalu on teinud koolijuhina väga head tööd, Kiviõli I Keskkool on üleriigiliselt silmapaistev kool ja koolijuht Heidi on panustanud Eesti haridusse väga palju, mille tulemusena on teda pärjatud 2016. aastal ka Aasta Koolijuhi aunimetusega.

Tänane Lüganuse valla otsus ei ole eeskujuks noortele ega toeta koolipere edasist rahumeelset ja õppimisele keskenduvat toimimist, sest rahuliku ja lahenduskeskse tegutsemise asemel on otsustatud tegutseda hoopis teisiti – vastutustundetult. 

Hindame koolijuhtidena neid koolipidajaid, kes teavad, mis koolis toimub, oskavad hinnata ja tahavad panustada igasse kooli tema vajadusi arvestades. Paraku on viimase mõne kuu jooksul on olnud mitmeid juhtumeid, kus koolipidaja küündimatus, tahtmatus või poliitiline kallutatus kahjustavad tõsiselt koolide töörahu ja arengut. Kutsume riiki, avalikkust ning kogukondi üles küsima koolipidajatelt, kuidas ja missuguste põhimõtete alusel ning kelle eesmärkidest lähtuvalt pidajad oma koole toetavad.

Kooli, meeskonna ja õppijate areng vajab läbimõeldud ja süsteemset supervisiooni, et ei tekiks küsimusi, miks üldse kooli peetakse, kui tegudega väljendatakse oskamatust või suisa tahtmatust. Selliste küsimuste tõstatamine on hädavajalik – oleme maailma hariduse esirinnas ja meie tugevuseks on olnud iga Eesti kooli ühtlane tugevus. Paraku näeme praegu suurt ohtu meie heale haridusele.

Samal teemal

04.11.2019
Kas Kiviõli koolidirektorit üritatakse poliitilistel põhjustel maha võtta?