Maailm

Prantsusmaal toimusid viimaste aastate rahvarohkeimad meeleavaldused (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. detsember 2019 21:16
Õhtul mattusid Pariisi tänavad tossu sisse, kui protestijad lõkkeid süütasid.Foto: AFP/Scanpix
Prantsusmaa viimaste aastate suurimad protestid halvasid kogu riigi ühistranspordist koolitundideni. Turistid ei pääsenud ligi Eiffeli tornile ega Versailles' lossile. Töörahvas on vihane valitsuse plaani peale, mis tõstaks mõnedel töökohtadel praegust pensioniiga ning vähendaks tasu.

Neljapäeval jalutasid tööpostilt minema õpetajad, transporditöötajad, politseinikud, advokaadid, haiglate ja lennujaamade töötajad ning veel mitme ametkonna esindajad. Valitsus eesotsas president Emmanuel Macroniga plaanib sisse viia universaalse pensionisüsteemi, kus kõigi kodanike pension arvutatakse sama süsteemi järgi ning kõik saavad töölt lahkuda samas eas. Pealtnäha võib see ehk õiglaseltki kõlada, ent mõnede erialade esindajad, kel on vana süsteemi järgi teatud eelised, näiteks varasem pensioniiga, pole rahul.

Praegu on erinevatel ametitel oma pensionisüsteemid: kokku eksisteerib 42 erinevat plaani, igaüks oma pensioniea alampiiri ja hüvedega. President Macron aga tahaks näha universaalset punktisüsteemi kõigile pensionäridele. Uue seaduse järgi kaoks miinimumstaaž, alates millest saab pensioni nõuda. Näiteks metroojuhid kurdavad, et uus süsteem sunniks neid praegusest kauem töötama ning neil pole enam võimalik varakult pensionile minna – hüve, mida paljud neist ka kasutavad, keskmiselt läheb Pariisi rongijuht pensionile 55 aasta vanusena.

Kella neljaks pärastlõunal avaldas 40 Prantsusmaa linnas meelt üle 280 000 inimese, kusjuures sinna hulka pole veel loetud suurimad, Lyoni ja Pariisi meeleavaldused, vahendab BBC. Protestijad blokeerisid ligipääsu seitsmele riigi kaheksast naftatöötlustehasest. Turistid ei saanud külastada mitmeid vaatamisväärsusi, teiste seas Eiffeli torni, Orsay muuseumi ega Versailles' lossi. Ühe protestirühma liikmed sodisid üle elektritõukerataste QR-koodid, mida skanneerides saab ratta aktiveerida ning sellega mööda Pariisi sõita.

Meeleavalduste toetus on kõrge, ühe küsitluse järgi umbes 69 protsenti ehk pisut üle kahe kolmandiku prantslastest. Ennekõike toetavad proteste 18-34aastased noored. Ka mitmed nn kollavestid andsid teada, et tulevad toetuseks samuti tänavatele. Samas on ka neid, kes otsustasid mitte osaleda, näiteks põllumehed, seda vaatamata tõsiasjale, et nende pension on üks riigi väiksemaid.

Meeleavaldused muutusid õhtupoole ka rahutuks, kui mõned protestijad märulipolitseiga kaklema kippusid ning prügikaste põlema panid.

Õhtul mattusid Pariisi tänavad tossu sisse, kui protestijad lõkkeid süütasid.Foto: Reuters/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee