Poliitika

„Ei saa temast mingisugust ministrit!“ ehk Kuidas kodukandi rahvas hindab valitsusse pürgivat Arvo Allerit (204)

Juhan Mellik, 5. detsember 2019 16:16
Jõhvi mees Viktor on kindel: Aller saab hakkama, sest tal on nii haridus kui kogemus. Foto: Robin Roots
Värske maaeluministri kandidaat Arvo Aller ei tekita kodukoha Ida-Virumaa rahva seas erilisi emotsioone. Hea, kui inimesed temast üldse kuulnud on. Leidub siiski mõni üksik kiitja – ja ka laitja.

„Vaadake, kuidas me elame. Siin on alati hallitus ja mul on lastel astma,“ tõstab häält silma järgi nii kolmekümnendates eluaastastes kiilaspäine spordiriietes mees. Äsja on lõppenud tööpäev ning ta suundub oma koju Jõhvis Hariduse tänav 9 asuvas hoones – samas majas, mille ühistu juhatuse liikmete hulka kuulub ka Aller.

Aleksei ei rutta siiski ministrikandidaadi kohta halvasti ütlema. Aller olevat tegelikult väga kinnine inimene, kellega pole lihtne suhelda. „Ei saanud temast hästi aru, kontakti ei olnud,“ ütleb Aleksei. „Võib-olla seepärast, et olen venekeelne, ei tea.“

Ei tea teda!

Pärast hetkelist mõttepausi rõhutab Aleksei, et tegelikult pole tal Alleri vastu isiklikult midagi – inimesed ju teda valisid...  „Võib-olla olen mina lihtsalt selline,“ lausub mees.

Alleri hallata olnud kortermaja Jõhvis on tõeline koloss, kuid inimesi liigub selle ees hõredalt, vaatamata õhtusele tipptunnile.

Tõtt-öelda pole kahe Ida-Virumaa suurlinna, Kohtla-Järve ja Jõhvi peale Allerist kuulnud eriti keegi. „Net, ne znaju evo,“ (vene k. – ei, ei tea teda) kõlab tavapärane vastus. Eriti mehe kodulinnas Kohtla-Järvel.

Kirjade järgi töötas Aller muuhulgas treenerina Kohtla-Järve korvpalliklubis HITO. Hämaral novembriõhtul valitseb spordihallis vaikus. Letitaguse proua sõnul peaks küll käima trenn, aga kedagi pole lihtsalt kohale ilmunud. Allerist pole ta midagi kuulnud.

Ministrikandidaat on treeninud kossuatleete ka Jõhvi klubis BC Karjamaa. Sellegi uksed jäävad kolmapäeva õhtul suletuks.

Kortermaja Jõhvis Hariduse 9. Aller kuulus siin ühistu juhatusse. Foto: Robin Roots

Pole mingi siidinäpp

Nii jääbki Hariduse tänava majalahmaka esine ainsaks kohaks, kus kellelgi on veel midagi Alleri kohta öelda. „Tavaline mehike mu arust,“ kõlab trepikotta suunduva Viktori arvamus. Tehnikumiharidusega ning eri tehastes ja põlevkivivallas töötanud pensionär Viktor hindab see-eest, et Aller pole mingi tühikargaja ja siidinäpp, vaid reaalselt ka ise asju ajanud. Viktor iseloomustab Allerit kui kinnise loomuga meest.

„Tal on haridus. Mina usaldan ainult neid inimesi, kes on lõpetanud kooli ja töötanud,“ selgitab Viktor. „Mitte mingeid nolke, kes pole kusagil midagi teinud, aga tahavad ministriks saada. Need ei kõlba kuhugi – midagi ise ei oska, aga tahavad valitseda.“

Kas Viktori meelest saaks Aller ministrikohal hakkama? „Kindlasti ta teab, mida teha. Kui on haridus ja skandaale pole... Naaber ütles mulle, et ta sai ministriks. Las proovib,“ lubab Viktor heasoovlikult.

Samal teemal

02.12.2019
ÕL VIDEO | Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: kõhklesin, kas tahan portfelli vastu võtta. Abikaasa julgustas mind