Poliitika

Täiendatud! 

Koalitsioon kavatseb apteegireformi tühistada, sotsiaalministri sõnul valitsuses konsensus puudub (47)

Ohtuleht.ee, 5. detsember 2019, 12:55
Foto: Aldo Luud
Tõenäoliselt reedel või esmaspäeval annab apteegireformi töörühm sisse uue ravimiseaduse eelnõu. Kevadesse kavandatud apteegireform on plaanis täies mahus tühistada. Teistega vastuvoolu ujub aga Tanel Kiik, kelle sõnutsi on apteek raviasutus, mitte pood, ning toetab jätkuvalt apteegireformi elluviimist. 

Uus seaduseelnõu kavatseb senise apteegireformi pea peale pöörata: plaanis on tühistada nii proviisoromandi nõue, vertikaalne keeld, millega ravimite hulgimüüja ei tohi apteeki omada, kui leevendada ka nõudeid haruapteekide küsimuses, kirjutab ERR Uudised. 

Kas uue seadusega nähakse ette ka ravimituru täielik vabakslaskmine, millega saaks käsimüügiravimeid ka näiteks tanklast või poest osta, ei ole veel lõpuni otsustatud.

Samal teemal

Sotsiaalminister: mina toetan jätkuvalt apteegireformi

Tanel Kiik sõnas neljapäeva pärastlõunal saadetud kommentaaris, et toetab jätkuvalt apteegireformi. Õhtuleht avaldab sotsiaalministri avalduse täismahus.

Riigikogu algatas 2014. ja 2015. aastal vastu võetud seadusemuudatustega apteegireformi patsientide ja rahvatervise huvides. Selle eesmärk on tõsta konkurentsi ravimite hulgimüügiturul, kaotada senisest jae- ja hulgimüügi põimitusest tulenev huvide konflikt, vähendada apteegiteenuse sõltuvust ravimite hulgimüüjate ärihuvidest ning suurendada proviisorite kutsealast vastutust apteegiteenuse kvaliteedi eest. Ühtlasi paraneb nii ravimite kättesaadavus ning apteegiteenus integreeritakse selgemalt ülejäänud tervishoiusektoriga.

Eestis on 1. detsembri seisuga 215 apteeki, mis on osaliselt või täielikult proviisorite omandis, 180 nendest vastavad kõigile nõuetele. Need numbrid kinnitavad, et proviisorid oskavad, suudavad ja tahavad apteeke pidada. Seejuures tegutsevad proviisorite omanduses olevad apteegid peamiselt keerulisemates tingimustes maapiirkondades ning hulgimüüjad domineerivad suuremates linnades, kus kasumlikkus on kõrgem.

Apteek on tervishoiuasutus, mitte pood. Patsientide ja rahvatervise huvid peavad olema tervishoius alati esikohal. Seetõttu toetan sotsiaalministrina jätkuvalt apteegireformi elluviimist.

Koalitsiooni töörühm on apteegireformi korduvalt arutanud ja vastavad diskussioonid jätkuvad ka edaspidi. Täna ajakirjanduses avaldatud seaduseelnõu kavand on Riigikogu fraktsioonide esindajate koostatud tööversioon, mille osas ei ole koalitsioonis konsensust.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee