Krimi

Maadevahetuse süüasjas süüdimõistetud Villu Reiljan ja Toomas Annus tahavad selle uut vaagimist (22)

Ohtuleht.ee/Delfi, 5. detsember 2019 00:05
Villu ReiljanFoto: Alar Truu
Villu Reiljani ning Toomas Annuse esindajad paluvad 2014. aastal jõustunud kohtuotsused maadevahetuse kohtuasjas tühistada või saata taas kohtusse menetlusse, kuna nende kohta koguti tõendeid väidetavalt ebaseaduslikult. Ühel puhul on seda ka Euroopa inimõiguste kohus (EIK) kinnitanud. 

Riigikohus kinnitas, et Reiljani ning Annuse esindajad saatsid teistmisavaldused kohtusse, kirjutab Delfi. Teistmine ehk uuendamismenetlus on jõustunud kohtulahendite läbivaatamine uute asjaolude ilmnemisel, mis ei olnud esmaste lahendite tegemise ajal kohtule teada, vahendab ERRi uudisteportaal

Samal teemal

Endise poliitiku Villu Reiljani kaitsja vandeadvokaat Margus Mugu palus tühistada riigikohtu 2014. aasta otsus ning Tallinna ringkonnakohtu 2013. aasta otsus, millega tunnistati Reiljan süüdi, ning mõista endine poliitik õigeks või jätta siis jõusse Harju maakohtu 2012. aasta otsus, millega mõisteti Reiljan õigeks. Lisaks palub Mugu avaldusega mõista riigilt Reiljani kasuks välja tema poolt kantud kulud ja teistmisavalduse menetluskulud.

Peaaegu sama palub endise Merko Ehitus AS-i, praeguse OÜ Järvevana ning endise E.L.L Kinnisvara, praeguse Kapitel ASi nõukogu esimehe ja suuromaniku Toomas Annuse kaitsja vandeadvokaat Leon Glikman. Kui Annust ei peaks saama õigeks mõista, tuuakse välja võimalus tühistada 2013. ja 2014. aasta Tallinna ringkonnakohtu ja riigikohtu otsused ning saata kohtuasi esimese või teise astme kohtusse edasiseks menetluseks.

Annuse puhul on uueks asjaoluks EIK-i tänavu kevadel tehtud otsus, mida parandati tänavu oktoobris. Otsuses seisab, et prokuratuur ja kohtud rikkusid maadevahetuse kohtuasjas nelja kaebaja õigust era- ja perekonnaelu puutumatusele, sest kaebajate puhul puudusid jälitustoimingute põhjendused, lisaks polnud ka kohtumääruste põhjendused piisavad. Euroopa inimõiguste kohus mõistis Toomas Annusele, Kalev Kangurile, E.L.L Kinnisvara ASile ja AS Järvevanale välja mittevaralise kahju hüvitise summas 2000 eurot ning lisaks kohtukulude katteks Kangurile 1500 eurot ja Annusele ning ettevõtetele ühiselt 1500 eurot.

EIK märkis otsuses, et jälitustegevuse tõendeid kasutades rikuti Inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklit 8, mis räägib õigusest austusele era- ja perekonnaelu vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee