Maailm

Uuendatud neljapäeval.

Trumpi vastu kogunes piisavalt tõendeid, tema ametist eemaldamine jõudis järgmisse faasi (30)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. detsember 2019 16:18
President ise on kogu protessis nördinud, nimetades seda ebademokraatlikuks.Foto: AFP/Scanpix
Ameerika presidendi ametist eemaldamine jõudis sel nädalal uude etappi, kus nüüd arutatakse juba protsessi tehnilist käiku: õigusala eksperdid annavad esindajatekojale oma nägemuse sellest, mida arvavad Trumpi käitumisest ja millistel alustel protsessiga edasi minna, kui üldse. Vaatamata kutsele ei soovi president ise komisjoni ette tunnistusi andma tulla. Neljapäeval kinnitas esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi, et koda võtab ette järgmised sammud, et president ametist eemaldada.

Eelnevalt toimusid esindajatekoja luurekomisjonis pikad tunnistajate ülekuulamised nii suletud uste taga kui kaamerate ees. Komisjon esitles teisipäeval ka raportit, milles annab kokkuvõtva hinnangu: tõendid presidendi ebasobivast käitumisest on ümberlükkamatud.

Samal teemal

Süüdistustest Trumpi vastu on korduvalt kirjutatud varemgi, ent igaks juhuks tasub need lühidalt üle korrata. Nende põhituumaks on süüdistus, et president kasutas oma positsiooni isikliku poliitilise kasu saavutamiseks, survestades Ukraina riigipead Volodõmõr Zelenskõid uurima Trumpi rivaali Joe Bideni ja tolle poja äritegevust Ukrainas. Kummagi Bideni suhtes pole ühtki kahtlustust ei Ukrainas ega USAs esitatudki, ent Trump oli väga huvitatud sellest, et uurimine toimuks. Näis, justkui sõltus uurimise alustamisest USA sõjaline abi Ukrainale.

President Trump eitab, et oleks midagi valesti teinud. Nüüd, mil juhtumit menetleb edasi järgmine komisjon, esindajatekoja õiguskomisjon, esitasid nood talle ja teistelegi Valge Maja ametnikele kutse tulla ja ennast süüdistuste vastu kaitsta, kuid Valge Maja keeldus sellest.

Kuidas näeb välja ühe Ameerika riigipea ametist eemaldamine?

Presidendi ametist eemaldamise protsessi esimene etapp, luurekomisjoni otsus, kas tõendeid riigipea vastu on piisavalt või mitte, sai nüüdseks läbi ning presidendile ebasoodsa tulemusega ehk komisjon leidis, et tõendeid on piisavalt. Selle nädala kolmapäevast kuulab esindajatekoja õiguskomisjon nelja juuraprofessori arvamusi. Kolm professorit on demokraatide, üks vabariiklaste valitud. Igaüks esitab oma nägemuse sellest, kas põhiseaduse järgi on alust president ametist eemaldada või mitte ning kuidas edasi toimima peaks. Meediasse lekkinud professorite avasõnade põhjal võib juba näha, et demokraatide valitud eksperdid leiavad, et Trump pole ametile sobivalt käitunud ning peab selle eest vastutama, vabariiklaste valitud professor aga ei arva, et presidendist tuleks sellisel moel vabaneda.

Neljapäeval teatas esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi, et edastas teistele demokraatidele palve koostada presidendi ametist eemaldamise akt, mis siis hiljem hääletusele läheb. President Trump õhutas Twitteris Pelosile kaasa, soovitades protsessiga kiirustada – et see kiiremini läbi saaks. Ärritunud president ähvardas veel, et küll tuleb oma tund tunnistusi anda nii Pelosil, Bidenitel, Adam Schiffil (too on poliitik, kes juhtis luurekomisjoni uurimist) „ja paljudel teistel“.

Laias laastus saavad asjalood Trumpi jaoks minna kahel viisil:


1. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, koja enamus ei ole sellega nõus ning president jätkab tööd.
2. Esindajatekoda hääletab presidendi ametist eemaldamise küsimuses, hääletus läheb läbi ja käiku läheb kohtuprotsess senatis, misjärel võib juhtuda üks kahest:

  • senat hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise vastu (vajalik on kahe kolmandiku senaatorite toetus) ja president jätkab tööd
  • vähemalt kaks kolmandikku senaatoritest hääletab kohtumõistmise järel ametist eemaldamise poolt ning president lahkub töölt, presidendi kohusetäitjaks saab kuni järgmiste valimisteni 2020. aastal asepresident Mike Pence

Arvestades, et hetkel on senatikohtade enamus vabariiklaste käes, on ebatõenäoline, et kohtuotsus senatis presidendi kahjuks langeks.

Samal teemal

20.11.2019
USA saadik: president juhendas ukrainlaste survestamist. Trump: mina ei tahtnud Ukrainalt mitte midagi!
13.11.2019
VIDEO | Algas Donald Trumpi ametist eemaldamise telesõu
05.10.2019
SKANDAAL PAISUB: Ukrainagate raputab nii USA kui ka Ukraina presidenti
03.10.2019
UKRAINAGATE: Donald Trumpi tagandamisprotsess demokraatidele edu ei tõota