Poliitika

Jüri Ratas pärast tippkohtumist: NATO on tugevam kui eales varem (71)

Hindrek Pärg, 4. detsember 2019 19:43
Foto: twitter.com/ratasjuri
Peaminister Jüri Ratas tõdes kolmapäeva õhtul, et NATO väljus kohtumisest Londonis tugevamana kui eales varem ning tundis siirast rõõmu, et liitmesriigid leidsid Türgi küsimuses ühise lahenduse.

„Pärast NATO kohtumist on muusikat väga hea kuulata. Allianss väljus tugevamana kui enne. Liitlased näitasid solidaarsust ja ühtsust ning seda oli tunda kõikidel nõupidamistel,“ rääkis peaminister Õhtulehele. „Nõustun mõttega, et palju on teha, aga palju on ka saavutatud.“

Kolmapäeval kohtusid omavahel nende üheksa riigi juhid, kes täidavad kahe protsendi nõuet. Eesti peaministri sõnul kiitis Ameerika Ühendriikide president Donald Trump nende riikide pühendumust ja rääkis, kui oluline on rohkemate liitlaste panustamine koorma jagamisse. „Ta ütles, et NATO teeb täna head käiku ja on kindlasti paremas positsioonis, kui mõni aeg tagasi. Seda oli tema suust hea kuulda,“ ütles Ratas.

Alliansi riigipead arutasid ka edusamme valmidusalgatusest - NATO lahingüksus, mis võiks olla tegutsemisvalmis 30 päevaga. "Küsimuseks oli, kuidas vägedega valmidusalgatus täidetakse. Eestile tähendab see ühe jalaväekompanii panustamist," kinnitas Ratas. 

Laiemalt Baltimaade ja Poola jaoks oli NATO kohtumisel oluline leida lahendus ka Türgi küsimusele. Jüri Ratas jagas juba päeval Facebookis uudist, et Balti riikide ja Poola kaitseplaan sai heakskiidu. 

Peaminister tõdes, et kohtus juba teisipäeva õhtul Türgi president Recep Tayyip Erdoganiga ning kolmapäeval istuti ka viiekesti maha. "Läksime kohtumisele tunnetusega, et leitakse lahenduse ning mul on hea tõdeda, et see keskpäevaks ka leiti. Samuti pean ka tänama NATO peasekretär Jens Stoltenbergi, kes aitas lahenduseni jõuda," ütles Ratas Õhtulehele. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee