NATO riikide juhtivad poliitikud Londonis toimunud pidulikul vastuvõtul.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 4. detsember 2019 18:00
NATO kohtumisele eelnenud vastuvõtul Buckinghami palees said kokku mitmed suurriikide juhid, kes nautisid pidulikku õhkkonda ja vestlust ametivendadega. Videopilti jäi osa vestlusest, kus üks tipp-poliitikutest koosnev grupp tõenäoliselt USA president Donald Trumpi üle keelt peksis.

Vestlusrühma kuulusid Briti peaminister Boris Johnson, Kanada peaminister Justin Trudeau, Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Hollandi peaminister Mark Rutte ja printsess Anne. Kuigi ühtegi nime ei nimetatud, on üsna selge, et jutt käis Donald Trumpi kohta. Vestluskaaslastel endal polnud aimugi, et neid filmitakse. Esmalt ilmus video kolmapäeval Vene portaalis Sputnik News, ent puhastatud ja subtiitritega versiooni postitas peagi oma Twitteri lehele Kanada teleettevõte CBC, kirjutab The Guardian.

Ühe asjana arutati, miks kõnealune isik (Trump) hiljaks jäi. Trudeau vastas, et „ta jäi hiljaks, sest osales 40minutilisel pressikonverentsil“. Teadaolevalt osales Trump teisipäeval ettekirjutamata pressikonverentsil, mis kestis umbes 50 minutit. Vestlejad olid silmnähtavalt lõbusas tujus. Kanada peaminister kirjeldas, kuidas isiku (Trumpi) meeskonnal millegi tõttu „lõuad vastu maad langesid“.

President Trump ise oli video peale üsna tõre ning nimetas Trudeaud silmakirjatsejaks. „Ta on silmakirjalik... Ma leian, et ta on tore kutt, aga tõsi on see, et ma kritiseerisin teda tõsiasja eest, et ta ei maksa 2 protsenti [kaitsekulutusi] ja ju ta siis pole selle üle väga rahul,“ sõnas Trump.

Trudeau täpsustas hiljem, et naerupahvak ei olnud sugugi Trumpi pressikonverentsi, vaid järgmise G7 kohtumise asukoha üle. See toimub Camp Davidis, Ameerika presidendi suvilas. „Minul on Trumpiga väga head suhted,“ väitis Trudeau.

Külaliste võõrustaja, Suurbritannia peaminister Boris Johnson peab video avalikuks tulemist täielikuks lolluseks. „Ei mina tea, kellelt see pärines,“ ütles Johnson.