Krimi

KURIKAMEHE SAAGA: kuidas riik võikast mõrvast kasu saada ihkab (3)

Viljar Voog, 3. detsember 2019 19:35
SÜÜDI: Ringkonnakohus mõistis Urmas Einroosi mõrva eest 18 aastaks vangi. Einroos vaidlustas otsuse riigikohtus, kes praegu vaeb, kas võtta asi menetlusse.Foto: Teet Malsroos
Kuigi jõhkralt mõrvatud naise vend on veendunud, et õde polnud testamenti tehes täie mõistuse juures, soovib riik siiski kätte saada neile pärandatud kahte korterit. „Eesti vabariigi seisukoht on, et inimese viimast tahet tuleb austada,“ sõnas justiitsministeeriumi esindaja kohtus.

Urmas Einroosi nimi jõudis esimest korda meediasse 2016. aasta kevadel, kui ta haaras oma autost pesapallikurika ja ähvardas Lasnamäe kanalis kaasliiklejat. Toona suhtuti tema vägivaldsesse käitumisse kui kummalisse kiiksu. Tegelikult varjas see palju süngemat ebastabiilsust, mille kurb lõppvaatus saabus ligi poolteist aastat hiljem.

Samal teemal

2017. aasta augustis piinas Einroos mitu tundi 53aastast kallimat Kadri-Anne tolle korteris. Pärast peksmist ja sellele järgnenud vägistamist viis Einroos naise autoga Paunkülas asuva veehoidla äärde, kus jätkas peksmist ning lõpuks kägistas ohvri surnuks. Ringkonnakohus mõistis talle selle eest 18aastase vanglakaristuse, mille Einroos vaidlustas riigikohtus. 

Annakuks sõrmus ja korterid

See kõik on aga vaid üks peatükk vägivaldsest kurbmängust. Ka teine vaatus rullub lahti kohtusaalis, kus Kadri-Anne poolvend Heiti üritab tühistada õe testamenti, mille kasusaajaks on märgitud just Einroos. Roimar võiks teoreetiliselt saada kinnisvara: majaosa Harju- ja vesiveski Viljandimaal. 

Eesti seadused pole õnneks nõnda õelad, et lubaks mõrvaril oma veretööst kasu lõigata. Kui kohtuotsus jõustub, kaotab ta õigusele ohvri pärandile. Kuigi testamendis on asepärijana märgitud Einroosi alaealine poeg, sõnas tolle ema kohtusaalis, et nemad pärandist ei huvitu. Kahjuks pole sellega aga asi ants, sest testamendis oli kirjas veel ka kaks annakut – Kadri-Ann jättis Eesti naistearstide seltsile briljantide ja safiiriga sõrmuse ning kaitsepolitseile korteri Tallinnas ja päikselisel Tenerifel.

Kapo ja selle taga seisva Eesti riigi seisukohta on juba mainitud: kui Kadri-Ann soovis oma vara neile pärandada, siis nad võtavad selle vastu. Heiti arvates on olukord aga naeruväärne: tema õel polnud kunagi kapoga mingit reaalset kokkupuudet olnudki – olid vaid luulud, et politseiametnikud lindistavad tema kodus toimuvat.

See viimane lause on ka üks Heiti argumente, miks õe testamendi peaks tühistama – naine polnud sellele allkirja andes enam täie mõistuse juures, vaid oli Einroosi pikaaegse terrori all kannatades aru kaotanud. „Kui ta oli varem alati rõõmsameelne ja optimistlik, siis tema käitumismaneer muutus,“ meenutas Heiti 2016. aasta lõppu, mil õde soovis isegi nende ühist isa majast välja tõsta. Testament oli allkirjastatud mõned kuud varem.

KINGITUS: Kadri-Ann arvas, et kapo filmib tema korteris toimuvat, ja jättis selle oma testamendis neile. Foto: Madis Veltman / Ekspress Meedia

Nüüdseks surnud inimese vaimse pädevuse puudumist on tagantjärele aga väga keeruline, võib-olla isegi võimatu tuvastada.

Heiti teine väide on, et õde tegi testamendi Einroosi kasuks viimase survel ja vägivalla ähvardusel. Nimelt kuulus eelmainitud vesiveski Einroosile, kuid kui kohtutäitur tuli nõudma maksmata jäänud elatist, kantis ta vara Kadri-Anne nimele. Heiti väitel helistas Einroos talle kord vanglast ja tunnistas, et testament sai loodud tagatisena – et ta ikka kindlasti oma vara kunagi hiljem tagasi saaks. Annakud oli Kadri-Ann lisanud juba selleks, et Einroos ei saaks kogu tema varandust endale. Vend ei välista, et just sealt sai alguse Einroosi raev, mis lõpuks mõrvaga kulmineerus. Nüüd on küsimus, kas selle kõne salvestis on tõendi tarbeks vanglas olemas, sest hiljem on Einroos kategooriliselt eitanud kantimise ja testamendi omavahelist seost.

Lisaks on Heiti valmis vande all tunnistama, et õde rääkis talle „eluhirmust“. Samas nentis vend, et ta ei saa kindlalt väita, et see fraas tähistab hirmu elu kaotamise üle.

Kui Heitil õnnestub tõestada kas lahkunud õe vaimset ebastabiilsust või Einroosi mõjuvõimu testamendi sõlmimise üle, saab temast naise ainupärija. Vastasel juhul saab kapo endale kallid korterid, naistearstide selts saab sõrmuse, kui see üles leitakse, ning Heiti ja Einroosi poeg peavad lahenduse leidma majaosa ning vesiveski saatusele. Kohus jätkub kevadel.

Samal teemal

23.10.2019
POLNUD PIINAV? Mis juhtus päeval, mil Lasnamäe kurikamees mõrvas oma naistuttava?
23.10.2019
Lasnamäe kurikamees läheb 18 aastaks vangi
12.06.2019
LASNAMÄE KURIKAMEES: Urmas Einroos mõisteti mõrva ja muude kuritegude eest 20 aastaks vangi
12.06.2019
Politsei jõudis pekstud ja vägistatud naisele appi liiga hilja. Ta leiti tapetuna