Illustreeriv foto: võidukad ratastoolisportlased.Foto: AFP/Scanpix
Maailm
3. detsember 2019 18:40

Täna on rahvusvaheline puuetega inimeste päev (10)

3. detsembril tähistab maailm puuetega inimeste päeva. Maailma Terviseorganisatsiooni andmeil elab umbes viisteist protsenti inimkonnast mõne füüsilise või vaimse puudega.

Umbes 2-4 protsendil maailma inimestest takistab nende puue neil normaalselt ja tõketeta igapäevaseid toimetusi tegemast. Puuetega inimeste arv maailmas lähiaastatel aina kasvab, seda tegelikult tänu inimeste pikenevale elueale ja parematele elutingimustele – märkimisväärne osa puuetega inimesi on eakad, levivad ülekaaluga seotud puuetetüübid. Arstid ning psühhiaatrid oskavad järjest paremini diagnoosida ka erinevad vaimse tervise probleeme.

Ehkki inimkonna elujärg läheb järjest paremaks, kimbutavad puuetega inimesi endiselt nii praktilised kui sotsiaalsed probleemid: tõrjutus ühiskonnast, ligipääsmatus teenustele, madal haridustase, tööpuudus ning üksildus.

AS Hoolekandeteenused juhatuse esimees Maarjo Mändmaa sõnab pressiteates, et see ei ole piisav, kui puuetega inimesed meenuvad meile kord aastas või kui teema saab tähelepanu lähedase ahastava lugejakirja tõttu. „Kui puuetega inimesed ei ole meie mõtetes tänavate planeerimisel, transpordiühenduste kujundamisel, spordisaalide rajamisel või sotsiaaltöötaja tööaja planeerimisel, ei ole nad kaasatud ega kaitstud,“ kirjutab Mändmaa. „Selle pärast on võtmetähtsusega elukeskkonda ja avalikke teenuseid planeerivad ametnikud, spetsialistid. Nende käes on võim olla aktiivne eestvedaja ja keskkonnatingimuste kujundaja. Siit minu üleskutse – olla, mitte näida!“

Lisaks puuetega inimeste päevale toimuvad täna ka Annetamistalgud, mille mõnes annetuskeskkonnas saab samuti puuetega inimesi ja nende tegemisi toetada.