KUHU SATTUSIN? Tartu Raeplatsile toodud kana uudistab oma uut klaasist elamist.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 3. detsember 2019 16:20
„Mõte on inimestele näidata, kui huvitav ja ilus võib olla lindude maailm, kui erinevaid linde saab kasvatada. Peaasi, et inimesed käituksid inimestena ja lemmikutega tulles peaks koerad kanalast ikka paari meetri kaugusel hoidma,“ jälgib linnukasvataja Ivar Dubolazov Tartu Raeplatsile seatud klaasist kanala juures talle kuuluvate lindude askeldamist.

Tartu tänavuse jõululinna kõige elusamad tegelased on viis kana ja kukk, kelle tarvis kena klaasist kanala püsti pandud. Öörežiimi kehtestab lindudele turvamees, kes õhtul laseb sirmid kanalale ette ja paneb tuled kustu, hommikune turvamees toob kanadele jälle valguse majja.

SÜDA ON RAHUL: Lindude peremees Ivar Dubolazov veendus, et maja on korralik ja lindudel kõik vajalik olemas. Peaasi, et inimesed käituksid inimestena. Foto: Aldo Luud

Kõik linnud on ise vurhvi, Dubolazovi enam kui sajalinnulisest majapidamisest toodi teisipäeval ilmarahvale vaatamiseks siidikukk, kaks kääbuskotšinit, must siidikana, itaalia põldpüüvärviline ning üks tedrekarva segavereline kana.

„Eks nad peavad nüüd kohanema ja kõik kohad üle vaatama: kui kõrgele saab lennata, milline on pesa, kus on söök ja jook,“ seletab ta ja lisab, et hirmu ta oma hoolealuste pärast ei tunne. „Linnavalitsus on head tööd teinud, pidas maaülikooliga nõu, kuidas on kõige õigem teha. Näiteks eile oli kanalas 19 kraadi sooja ja minu meelest on kõik tipp-topp. Loomakaitse vaatas ka täna asja üle ja eks me esimese nädala käime vaatamas, et kuidas neil läheb.“

KOHE TÄHELEPANU KESKPUNKTIS: Juba mõni minut pärast linnupere saabumist oli inimesed juba uudistamas. Foto: Aldo Luud

Suures majapidamises lindude nimedele suurt tähelepanu ei pöörata, siis jõululinna korraldajad ootavad tartlaste ettepanekuid, milline nimi ühele või teisele linnule sobida võiks. Linnupere asustab Tartu Raeplatsi kuni jaanuarikuuni ehk kuni jõululinna kokkupakkimiseni.