Foto: Stanislav Moshkov
Toimetas Marvel Riik 3. detsember 2019 17:29
Riigisekretär Taimar Peterkopi sõnul ei ole põllumajandusministrid, kes toimetasid okupatsiooniajal ehk aastatel 1940–1991, osa Eesti vabariigi järjepidevusest. „Ühtse praktika ja väärtusruumi tagamiseks palume Maaeluministeeriumil eksponeerida oma ruumides vaid Eesti vabariigi põhiseadusliku korra alusel ametisse nimetatud ministrite portreesid,“ teatas Peterkop kirjas maaeluministeeriumile.

Meedia vahendusel on riigisekretär Taimar Peterkop saanud teada, et maaeluministri kabineti vastasseinale on üles pandud Nõukogude ja Saksa okupatsiooniaja põllumajandusministrite portreed. „Eesti vabariigi järjepidevuse seisukohast ei ole see korrektne, sest ajavahemikul 1940–1991 siin tegutsenud okupeeriva võimu organid ei ole osad Eesti riiklusest,“ märkis Peterkop. „Põhiseaduslike valitsuste ministrite loetelus ei ole Eesti vabariiki okupeerinud võimude esindajaid.“

Endise maaeluministri Mart Järviku endine nõunik Mart Ummelas ütles novembris ERRi uudisteportaalile, et okupatsiooniaegsete põllumajandusjuhtide fotode tagasitoomise otsus tehti koos uue ministri tulekuga pärast selle aasta kevadet.

„Seinapinda oli ja ajalugu on ajalugu, muuda palju tahad, ega ta sellest muutu. Pealegi on põllumajandus sügavalt ebapoliitiline eluala,“ ütleb Ummelas.„Ma ei tahaks maaelu politiseerida, maaelu juhtimine ei tohiks olla kuidagi ideologiseeritud.“

Maaeluministeerium avalike suhete osakonna nõunik Andres Kärssini sõnul võeti pildid maha täna hommikul. Ministeeriumi seinu ilustasid need alates 11. oktoobrist ja ministri soovil.