Kristina KallasFoto: Tiina Kõrtsini
Johanna-Kadri Kuusk 3. detsember 2019 14:25
Eesti 200 juht Kristina Kallase sõnul näitavad viimase PISA testi tulemused, et haridus on üks Eesti kaubamärk.

„Me oleme üles ehitanud võimsa kaubamärgi – Eesti hariduse. Alates alusharidusest kuni kõrghariduse ja teaduseni välja oleme me suutnud üles ehitada maailma tipptasemel süsteemi ja seda vaatamata sellele, et meid on vähe ja me olime veel üsna hiljuti üsna vaesed. Eesti haridus on Eesti kaubamärk. Meie hariduse najal saame mitte ainult tõsta oma tuntust maailmas, mis on väikeriigile ülioluline, vaid muutuda oluliselt suuremaks kui me tegelikult oleme.

Läbi tiheda konkursi valitud 100 noort asuksid õppima Eesti erinevates gümnaasiumites, kus nende jaoks on loodud eraldi eesti keele õppimise võimalus. Eeldada võib, et näiteks osaliselt vene keeles õpetatavatel gümnaasiumitel on eelis võtta õppima noori Venemaalt, Ukrainast, Valgevenest ja teistest vene keeles haridust andvatest riikidest. See eeldaks riigilt lisaraha nende noorte toetamiseks, kuid ülikooli läheksid nad juba hea eesti keele oskusega ning eesmärgiga asuda tulevikus Eestis tööle. Pean hea eesti keele oskuse andmist neile oluliseks. Sotsiaalne võrgustik kujuneb valdavalt gümnaasiumis ja ülikoolis, mistõttu on lõimumine oluliselt lihtsam just siis, kui see toimub sellel ajal.

Eesti edu võti on see, kui me suudame ennast näidata suurematena kui me tegelikult oleme arvuliselt. Meie haridus on võimas kaubamärk, kasutame seda.“