Eesti uudised

Maksuamet kummutab Helme väiteid: eraisikust tööandja peab töötaja maksud tasuma (332)

Toimetas Triinu Laan, Marvel Riik, 3. detsember 2019, 12:57
Foto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia, Stanislav Moškov
Rahandusminister Martin Helme rääkis esmaspäeval riigikogus, et ta on kasutanud töömees Urmast, kes väidetavalt makse ei maksa. Maksuameti (MTA) teatel peab aga ka eraisikust tööandja eraisikust töötaja eest makse maksma.

„Urmas oli selline mees, kes minu meelest ei ole päevagi töötanud niimoodi, et tal oleks maksud makstud, ja keda absoluutselt ei huvita, mis ta pensionist saab. Kui ta kolm-neli päeva oli töötanud, siis ta läks juba sõpradega kuhugile seda oma ränka tööd kuidagi lõõgastama,“ rääkis Martin Helme.

„Töösuhte puhul on tööandja kohustatud sotsiaal- ja tulumaksu kinni pidama. Meie kodulehel on täpsemalt kirjas, millised on eraisikust tööandja kohustused,“ selgitas Liivamägi. 

Kui tegemist on võlaõigusliku teenuse osutamisega (käsunduslepinguga), mille puhul töötaja on iseseisev teenuse osutaja, siis tekib tulumaksukohustus töötajal endal, sotsiaalmaksu peab aga ka siis tasuma tööandja, samuti kinni pidama kohustusliku kogumispensioni makse.

„Seega – ka eraisikust tööandja ja eraisikust töötaja suhte puhul on maksude tasumise kohustus tööandjal,“ kinnitas Liivamägi. 

Kuna eraisikute puhul oli praktikas näha, et teadmised enda kui tööandja kohustustest olid väga madalad, lõi maksuamet ettevõtluskonto süsteemi, et muuta maksude tasumine eraisikute vahelistelt tehingutelt lihtsaks ja mugavaks. 

„Ettevõtluskontot kasutades on maksukohustus töö tegijal. Kindlasti on siin maksutahte kontekstis veel suur töö teha, et inimesed teaksid ja oleksid valmis makse tasuma, kui neil on lapsehoidja, töömees või mõni muu eraisikust abiline,“ lisas Liivamägi.

Kui kontot pole, tuleb teenuse ostjal maksud deklareerida ja ise tasuda, kuna ta on sattunud tööandja rolli. „Just sellepärast, et tavalise tööandja halduskoormus on eraisiku puhul liiga koormav, saigi alternatiivina loodud ettevõtluskonto süsteem. Seda kasutades on halduskoormus minimaalne ning maksud saavad tasutud,“ selgitas Liivamägi.

Viimase seisuga (19.11.2019) on 1542 inimest ettevõtluskonto loonud. Liivamäe sõnul on tegemist üsna uue asjaga, mis on töös alates aasta algusest.

„Kui mul käib abimees, keda ma paar päeva kasutan, siis sõlmin ma temaga suulise käsunduslepingu ja annan lõpus kokku lepitud summa. Maksud selle pealt peab maksma tema. Kui ta seda ei tee, rikub ta seadust, aga see ei ole minu probleem,“ kommenteeris Martin Helme riigikogus öeldut sotsiaalmeedias.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee