USA president Donald Trump Londonis.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 3. detsember 2019 12:15
Eelmisel kuul väitis Prantsusmaa president Emmanuel Macron, et me kogeme hetkel NATO ajusurma. Londonis NATO tippkohtumisel osalev USA president Donald Trump pidas Macroni väljaütlemist „väga vastikuks väiteks“.

„Sa ei saa käia ringi ja avaldada selliseid väiteid NATO kohta. See on väga lugupidamatu,“ sõnas Trump enne tippkohtumist, lisades, et Macroni väide oli väga vastik. USA presidendi sõnul võib ees oodata Prantsusmaa lahkumine NATOst, ent ei selgitanud miks ta nii arvas. Samuti rääkis Trump raskustest, mis tema arvates Prantsusmaad rõhuvad, tuues välja väga kõrge töötusemäära. „Prantsusmaal ei lähe majanduslikult üldse hästi,“ sõnas Trump.

USA president kohtub peagi eraldi kõnelustel Saksa ja Prantsuse juhtidega. Trump on ka varem Euroopa riike kritiseerinud, et nad NATOsse piisavalt ei panusta.

Sarnaselt Trumpile, ent palju solvavamalt käitus Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, kes kuulutas eelmisel reedel, et hoopis Macron on „ajusurnud“. Türklane süüdistas prantslast „haiges ja pinnapealses arusaamises“ terrorismi.