Maailm

Avaldatud kell 12, uuendatud kell 14.50

OTSUSTATUD! Soome peaminister Antti Rinne pani ameti maha (47)

Toimetas Aadu Hiietamm, 3. detsember 2019 14:50
President Sauli Niinistö ja peaminister Antti Rinne.Foto: EPA/Scanpix
Soome peaminister ja sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne teatas teisipäeva keskpäeval, et suundub kohtuma president Sauli Niinistöga. Pool tundi hiljem kohtumine ka toimus ja Rinne jättis Niinistöle tagasiastumispalve, mille president rahuldas. Tagasiastumist oli Rinnelt nõudnud koalitsioonipartner keskerakond. Koos peaministriga astus tagasi ka kogu valitsus.

Keskerakonna juhid teatasid esmaspäeval, et peaminister on kaotanud nende silmis usalduse. Keskerakonna hinnangul olid peaminister Antti Rinne selgitused Soome Posti ümber toimuva kohta ebapiisavad.

Samal teemal

Samas soovib keskerakond, et senine valitsuskoalitsoon püsiks ning sotsiaaldemokraadid nimetaks uue peaministri. 

Uueks peaministriks võib saada sotsiaaldemokraatide esimene aseesimees, transpordi- ja kommunikatsiooniminister Sanna Marin. Samas teatas ka sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juht parlamendis Antti Lindtman, kui partei peaks soovima, siis on temagi valmis peaministriks hakkama. 

Antti Rinne ütles pressikonverentsil, et ta soovib jätkata sotsiaaldemokraatide juhina vähemalt järgmise aasta juunini. Helsingin Sanomat väitis, et Rinne ise hakkab vedama ka kõnelusi uue valitsuse moodustamiseks. Soome poliitikaeksperdid usuvad, et uus valitsus sünnib veel enne jõulupühi.

Parlamendi esimees Matti Vanhanen oli optimistlikum. Tema arvates sünnib saab uus valitsus kokku nädalaga, kui senine koalitsioon säilib. 

Sotsiaaldemokraatide esimehe Antti Rinne peaministriaeg jäi üürikeseks. Tema juhitud viieparteiline valitsus andis ametivande 6. juunil. Selles oli koos peaministriga 19 liiget. Seitse ministriportfelli kuulus sotsiaaldemokraatidele. Keskerakond sai viis, rohelised kolm, Vasakliit kaks ja Rootsi Rahvapartei samuti kaks ministrikohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee