Maailm

SOOME PEAMINISTRIKRIIS: kas lahkub Rinne või laguneb valitsus? (14)

Toimetas Aare Kartau, 3. detsember 2019 09:08
Soome peaminister Antti Rinne on sattunud sügavasse kriisi.Foto: Imago/Scanpix
Soome on sattunud peaministrikriisi, mis võib viia Antti Rinne tagandamiseni või äärmisel juhul valitsuse lagunemiseni. Sotsid seisavad hetkel veel kindlalt peaministri selja taga, ent Keskerakond soovib Rinne lahkumist, vahendab Yle Uutiset.

Soome peaministrit on tabanud kriis. Kriitikud süüdistavad Antti Rinnet selles, et ta on mitmes riikliku postiettevõttega seotud asjas valetanud. See ajas tagajalgadele opositsiooni ning koalitsiooniliitlase Keskerakonna. Vaatamata probleemidele soovivad valitsuse liikmed praeguse koalitsiooniga vähemalt järgmiste valimisteni jätkata. Mitte aga sotsiaaldemokraadist Rinne juhtimise all – Keskerakonna usaldus ja usk valitsusjuhti on kadunud. Rohelised on Rinnet toetaval seisukohal, ent esitasid samuti tingimusi – erakonna juht Maria Ohisalo teatas Twitteris, et Roheliste partei on nõus Rinnet peaministrina toetama, ent igasugune ebamäärasus peab parlamendi ehk Eduskunta ette jõudma ning peaminister peab pühenduma valitsuse poliitika arendamisse. 

Samal teemal

Sotsiaaldemokraadid, kelle ridadesse Rinne kuulub, avaldasid peaministrile aga toetust. Nad kutsusid Keskerakonda üles vastama, kas Rinnega soovitakse koostööd jätkata või mitte. Ootamatult võib peaministrikriis muutuda tõsiseks valitsuskriisiks, kui sotsiaaldemokraadid pole nõus Rinne tagandamisega. See võib omakorda viia enneaegsete parlamendivalimisteni – see oleks nii Keskerakonna kui ka sotside jaoks ääretult ebasobiv, sest mõlemad on pärast eelmisi valimisi rahva seas toetust kaotanud. 

Tampere ülikooli poliitteaduste professor Ilkka Ruostetsaari avaldas esmaspäeva õhtul arvamust, et peaminister Antti Rinne ei jätka teisipäeval ametis. Tema sõnul pole tõenäoline, et pärast Keskerakonna kriitilisi kommentaare on valitsusjuhi jätkamine võimalik, vahendab MTV Uuutiset. Kriis annab omakorda opositsioonierakondadele võimaluse esile astuda. Ruostetsaari usub, et Rinne annab alla ning ta vahetatakse mõne teise Sotsiaaldemokraatliku erakonna poliitiku vastu välja. Eile õhtul teatas Rinne ajakirjanikele, et tal on koduerakonna täielik toetus ning ta ei plaani põhjuseta ametist lahkuda. Pahane peaminister ründas tugevalt ka Keskerakonda, kes pole suutnud tema sõnul selget seisukohta avaldada.

Peaministril on hetkel kaks reaalset võimalust: ta kas astub ise tagasi, või laheneb olukord kolmapäeval, kui parlamendis toimub umbusaldushääletus. Kolmas variant, mis on Keskerakonnaga kokkuleppele jõudmine, pole tõenäoline. Kui mees tõesti ise ametist lahkub, ei kulu arvatavasti palju aega, kuni talle koduparteist asendaja leitakse. Võimalikeks kandidaatideks on näiteks transpordi- ja kommunikatsiooniminister Sanna Marin ning sotside fraktsiooni juht Antti Lindtman.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee