Foto: Martin Ahven
Hindrek Pärg 2. detsember 2019 19:39
Esmaspäeval oli riigikogu päevakorras ainult üks punkt - pensionireformi esimene lugemine. Lisaks rääkis rahandusminister Martin Helme (EKRE) enda töömees Urmasest, kes väidetavalt makse ei maksa. 

Ligemale neljast tunnist kolm kaitses rahandusminister Martin Helme kavandatavat reformi, tehes alustuseks 20minutilise ettekande ning seejärel vastates saadikute küsimustele, miks on reform vajalik ja mis sellega kaasneb. 

Helme toonitas, et teisest sambast lahkumine tuleb inimestel hoolikalt läbi mõelda ning lahkumisotsus on kaalukas. Ta ka nentis, et inimesed saavad reformiga lisaks raha kogumisele ka investeerimisvõimaluse. Helme sõnul tuleb silmas tuleb pidada, et raha väljavõtmine lõpetab automaatselt ka teise samba sissemaksete tegemisel. (Lähemalt pensionireformi olemusest saab lugeda SIIT.)

Valdav osa muudatustest peaksid praeguste plaanide järgi rakenduma 2021. aasta jaanuaris, avaldusi teise sambaga liitumiseks (kui juba pole ühenenud) või sealt lahkumiseks saab esitada juba järgmisel, 2020. aasta suvel. 

"Kokkuvõttes usun, et eelnõu ettevalmistamise käigus on valminud tasakaalustatud reformipakett, mis lisab tänasele süsteemile juurde paindlikkust ning arvestab erinevate inimeste huvidega, pidades siiski silmas pikajaalise pensionikogumise eesmärke," rääkis Helme. 

Eelnõu läbis esimese lugemise kindalt - eelnõu tagasi lükkamist toetas 40 riigikogulast (kohal olnud opositsiooniliikmetest ei osalenud hääletusel sotsid Jaak Juske, Raimond Kaljulaid ja Lauri Läänemets), selle vastu olid kõik saalis viibinud koalitsioonierakondade esindajad. 

Foto: Ekraanitõmmis

Helme töömees makse ei maksa

Riigikogusaadikute küsimustele vastates rääkis rahandusminister ka töömehest Urmasest, kes valitsuseliikme sõnutsi pole makse kunagi maksnud. 

Reformierakondlane Madis Milling küsis Helmelt, kas reformiga on mõeldud ka nondele inimestele, kes võtavad pensiosambast kogu raha välja ning kulutavad selle kohe ära, kas võlgade või laenude tagasimaksmisest. Rahandusminister tõi aga näite töömees Urmasest, kes aitas EKRE poliitikul maamaja ehitada. 

"Urmas oli selline mees, kes minu meelest ei ole päevagi töötanud niimoodi, et tal oleks maksud makstud, ja keda absoluutselt ei huvita, mis ta pensionist saab. Kui ta kolm-neli päeva oli töötanud, siis ta läks juba sõpradega kuhugile seda oma ränka tööd kuidagi lõõgastama," rääkis Martin Helme.

"Loomulikult, kui ta siis lõpuks pensioniikka jääb, hakkab ta saama seda kõige väiksemat, kõige vaevasemat pensionit, aga ta on eluaeg harjunud piskuga läbi ajama. Küsimus ju selles asendusmääras ja küsimus kõiges selles, mida me teeme nende inimestega, kes ise oma tuleviku peale ei mõtle – mis me nendega ikka teeme, teeme täpselt seda, mis me tänasel päeval teeme: nälga ei lase surra, noh," lõpetas Helme küsimusele vastamise.