Juhtkiri

Juhtkiri | Parem Parmas peos kui Perling katusel (8)

Ohtuleht.ee, 2. detsember 2019, 18:15
Lõpuks ometi on justiitsminister leidnud isiku, keda pika ootamise peale kõlbab pakkuda peaprokurörikandidaadiks. Kas kaua tehtud ka kaunikene tuleb, on näha värske peaprokuröri tegudest uues ametis.

Normaalsetes oludes pidanuks senise peaprokuröri kinnitamine teiseks ametiajaks või uue juhi ametisse asumine olema sündmus, mis vaevu uudisekünnise ületaks. Viivitamine kandidaadi nimetamisega on seotud ilmselt nii praeguse poliitilise konstellatsiooni puhul sobivate kandidaatide nappuse kui ka koha kätte näitamisega EKRE-le, kes kippus dirigeerima uue juhi valimisprotsessi. Praeguse võimuliidu puhul politiseeriti see ametikoht sedavõrd, et EKRE on mitu korda rääkinud suisa oma kandidaadi esitamisest kohale, mille täitmine on olnud Isamaasse kuuluva justiitsministri Raivo Aegi pärusmaa.

Samas on EKRE-l kogu aeg olnud selge ettekujutus, mida peaprokurör tegema peaks hakkama ning ka esitatud kandidaati on nad samast, süvariigi vaatevinklist vaaginud. Mõne erakonna pilli järgi tantsiv prokuratuuri juht oleks aga ohtlik kogu ühiskonnale. Seega tuleb Parmast hinnata selle järgi, kui resoluutselt ta distantseerib end nii EKREst kui ka võimalikest Isamaa niiditõmbajatest, sest varem on ta ikkagi seitse aastat sellesse erakonda kuulunud.

Avalikkusele oli Parmas seni sisuliselt tundmatu, sest nii ülikooli õppejõu kui ringkonnakohtus töötanuna pole ta uudistes figureerinud. Ametisse kinnitamisel on oluline, kui hästi suudab ta kohaneda nii-öelda pooltevahetusega, istudes kohtunikutoolilt riiklike süüdistajate leeri. Kuid veelgi tähtsam – kuidas suudab ta vastu pidada ja jääda adekvaatseks, olles iga oma sammuga teravdatud tähelepanu all, ning toime tulla poliitilistes tõmbetuultes ehk tagades eelkõige prokuratuuri töö sõltumatuse.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee