Eesti uudised

Pangad tõmbavad Eestisse investeerimist koomale. Rahandusministri sõnul on see poliitilise poosi võtmine (41)

Johanna-Kadri Kuusk, 2. detsember 2019 16:51
Tallinna siluettFoto: Alar Truu
Novembris teatas LHV pank, et plaanib kokku tõmmata kohalikku majandusse panustava pensionifondi. Eestisse investeerimist on vähendanud ka SEB ja Swedbank. Samas nimetab rahandusminister pankde sellist käitumist poliitilise poosi võtmiseks. 

LHV märkis oma fondi kokku tõmbamisel, et põhjuseks oli II pensionisamba reformi ennustamatud tagajärjed ja negatiivne mõju Eesti majandusse investeerimisele.

SEB: Eesti väärtpaberite turg on pisike

SEB panga Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardini sõnul ei pea SEB pensionireformi pärast oma fondides midagi muutma. Kuna fondide investeeringud on hajutatud ül eterve maailma, siis ei ole ka fondide likviidsus ohus. „Kui peaks olema vaja, siis suudame viie pangapäeva jooksul müüa 85-100 protsenti fondide vara, sõltuvalt fondist,“ selgitas ta ja lisas, et juba 2019. aasta kevadest on SEB vähendanud fondide raha paigutamist vähem likviidsetesse varadesse.

Praegu ei ole pangal plaanis mingeid suuremaid muutuseid ellu viia, kuid Schamardini sõnul on pank end reformi lainele häälestanud ja ootab II pensionisamba reformi detaile.

Ka Schamardin märgib, et enne II pensionisamba vabatahtlikuks tegemise ettepanekut oli II sammas piisavalt pikaajaline investeering ja julgustas panku paigutama oma raha vähemlikviidsetesse kuid suure tuluootusega väärtpaberitesse.

Sinna alla sobisid väga hästi paljud Eesti ja teiste Balti riikide väärtpaberid. Kui juhtub, et pensionireformi tagajärjel peavad pangad hakkama rahanõudjatele väljamaksmiseks väärpabereid müüma, siis võib kohalikul pisikesel turul väärtpaberite hind langeda. 

Swedbank: me ühtegi fondi ei sulge, aga Eestisse investeerime vähem

Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees Kristjan Tamla sõnul on Swedbank pensionisüsteemi muudatuse ootuses vähendanud Eesti majandusega seotud investeeringuid. Samas ei plaani pank ühtegi II samba pensionifondi sulgeda.

„Pensionisüsteemi võimalik muutmine on kindlasti väga suure ja laialdase mõjuga. See omab mõju nii Eesti tänasele majanduskeskkonnale kui ka Eesti inimeste tulevasele elatustasemele pensionieas. Seejuures võib erinevate mõjude ulatus oluliselt varieeruda, sõltuvalt sellest, millisel kujul pensionisüsteemi muudatused täpselt läbi plaanitakse viia. Sellest tulenevalt loodame, et valitsus koostab põhjaliku ja mahuka analüüsi, milles sisalduvad hinnangud ja vastused pensionisüsteemi muutmise võimalike mõjude kohta,“ sõnas Tamla.

Rahandusminister Helme: see on poliitilise poosi võtmine

Martin Helme Foto: Martin Ahven

Rahandusminister Martin Helmelt päriti esmaspäeval riigikogus selle kohta, kuidas on valitsus arvestanud eelnõu koostamisel arvesse võtnud seda, et investeeringud Eesti väärtpaberite turule vähenevad. Helme märkis kõigepealt, et Eestisse on pensionifondide kaudu investeeritud kuskil 600 miljonit eurot. Samas ei näe rahandusminister, et II pensionisamba reform meie majanduses midagi muudaks.

Helme sõnul ei ole Eestisse investeerimine kuidagi erinev muust investeerimisest. Pankadel pole lisaks poliitilisele seisukoha võtmisele mingit põhjust finantsvarasse mitte investeerida. „See on poliitilise poosi võtmine ja häbi neile,“ sõnas Helme riigikogu saadikutele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee