Eesti uudised

VÄHEM NATOT, VÄHEM EESTIT? Kaitseväe juhataja kutsub üles mõtlema Baltikumi ühiskaitsele (63)

Toimetas Viljar Voog, 2. detsember 2019 13:34
Kaitseväe juhataja Martin HeremFoto: Martin Ahven
Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem mõtiskles USA väljaandes Defence News avaldatud arvamusloos NATO idapiiri kaitsevõimekuse teemadel. Heremi hinnangul on praegused kaitseplaanid kas liiga üldised või kitsad ja kolm Balti riiki võiksid luua ühise juhtimisstruktuuri.

Kindralmajor Herem kirjutas, et tänapäevases julgeolekukeskkonnas on läänemaailmal peal surve teha aina enam, aga seda vähesemate vahenditega. Tulemuseks on see, et kõikjal üritatakse sisse viia standardseid lahendusi. „Aga teatud piirkondades peame looma täpseid lahendusi väga spetsiifilistele väljakutsetele. Üks selline väljakutse on Baltikumi kaitsmine,“ sõnas Herem.

Samal teemal

Kaitseväe juht rõhutas, et siinse piirkonna kaitseplaanid on segu riiklikest, piirkondlikest ja NATO ponnistustest. Allianss on siin astumas olulisi samme, kuid üksnes liitlastest ei piisa – Balti riigid peavad isekeskis tegema tõsist tööd, et auke täita.

„Piirkondlikust perspektiivist on üks minu peamisi strateegilisi sihte täielikult tunnistada Baltikumi ühtse tegevuspiirkonnana ja seda ka sarnaselt käsitleda,“ kirjutas Herem. „Et seda saavutada, peame õppima loobuma mõningasest võimust oma riiklike kaitsevägede üle või isegi teatud poliitilistest ambitsioonidest. Peame saama üle oma hirmudest, et saavutada edu. See nõuab tõsist muutust mõtteviisis.“

Heremi sõnul peaksid Balti riigid koostöös paika panema kogu piirkonna kaitseplaanid: „Meie praegused lähenemised on kas liiga laiad – NATO vajadused – või liiga kitsad – ainult rahvuslikud. Mida me peaksime tegelikult tegema, on vaadata kogusummas piirkonna sõjaväelisi vajadusi ja võimekust.“ Kaitseväe juhataja hinnangul oleks Eestil, Lätil ja Leedul vaja luua piirideülene juhtimiskeskus ning teha koostööd ka erinevatel relvahangetel.

Arvamuslugu ei ole üleskutse NATO-le alternatiivi otsimiseks, vaid Herem rõhutas, et kõik loodavad lahendused peaksid sobituma Allianssi plaanidesse. „Esmane enesekaitsevõimekus on meie prioriteet, kuid see on ainult üks kiht regionaalsetest, multilateraalsest ja NATO püüdlustest,“ hindas Kaitseväe juhataja. „Kuigi piirkondlikul lähenemisel on teatud juhtumitel oma kasumtegurid, peame ühtlasi kindlustama, et need püüdlused saavad integreeritud laiemasse kaitse- ja heidutustugevdustesse.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee