Poliitika

ÕL VIDEO | Maaeluministri kandidaat Arvo Aller: kõhklesin, kas tahan portfelli vastu võtta. Abikaasa julgustas mind (69)

Marvel Riik | Video: Rauno Vahtre, 2. detsember 2019 14:45
Foto: Rauno Vahtre
Arvo Aller, kes on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaat maaeluministri kohale, andis pressikonverentsi, kus lubas VTA ja PRIA töö läbipaistvamaks muuta. Ministrikandidaat nentis, et ta kõhkles, kas tahab portfelli vastu võtta. Aller tänas abikaasat, kes oli teda julgustanud, et kui teised EKRE ministrid saavad hakkama, küll siis saab ka tema.

Samal teemal

„Kohaliku Ida-Virumaa taustaga, talupidajate liidu tegevjuht, konsulent. Maastikul, põllumajanduses tegelenud 1997. aastast,“ tutvustas napisõnaliselt end avalikkusele EKRE maaeluministrikandidaat Arvo Aller. Ühe esimese asjana tuleb Alleril uuel tööpostil hakata lahendama VTA ja PRIA tülisid põllumeeste ja kalatehase vahel. Pressikonverentsil ütles Aller, et usaldab PRIA ja VTA tööd.

Aller saab uhkustada sellega, et ta on olnud erakonna liige kauem, kui tänased juhtpoliitikud. Teatavasti on EKRE välja kasvanud kunagisest Rahvaliidust ning just selle erakonnaga liitus ministrikandidaat 2002. aastal. „Tol ajal olin tööl taluliidus ja mulle sobisid need põllumajanduslikud-maaelu vaated, mida esindas toona Rahvaliit. Jäin [EKRE] liikmeks edasi, kas seltskond… aga need inimesed, kes seal toimetasid, olid piirkonnas väga ausad ja abivalmid. Inimeste pärast olen siin olnud,“ selgitas Aller enda poliitikasse tulekut.

Ajakirjanikega kohtumisel jättis Aller endast väga vaoshoitud ja tagasihoidliku mulje. Ta vastas küsimustele, aga täpselt nii palju kui küsiti, lisamata mingeid enda mõtteid. Küsimustele seoses tulevase töökohaga Tallinna vanalinnas, kus asub maaeluministeerium, püüdis Aller samuti vältida selgete vastuste andmist. Ta põhjendas seda asjaoluga, et on alles kandidaat, kes pole peaministrigagi kohtunud. Kui kandidaadi staatus muutub ministri omaks, siis algab meeskonna mehitamine ja seisukohtade kujundamine päevakajalistes küsimustes. Ühtlasi nentis Aller, et harjub arvukate kaameratega, mis tema samme jälgivad, ja võtab esmakordselt osa fraktsiooni taseme koosolekutest, rääkimata valitsuse astmest.

EKRE aseesimehel Martin Helmel jagus Alleri tutvustamisel vaid kiitvaid sõnu: „Ta on pikalt töötanud Jõhvis Ida-Virumaal, eestluse ja maaelu tõrvikuhoidja seal – tõsine maa sool.“ Helme sõnul hakkas erakond mõtteid Alleri osas koguma pärast seda, kui riigisekretär Taimar Peterkop oli peaminister Jüri Ratase palvel väljastanud raporti, millega uuris maaeluminister Mart Järviku toimetamisi ministeeriumis. Raport tõi välja, et Järvik ja tema meeskond on oma pädevust ületanud ja vasturääkivaid sõnumeid väljastanud.

Meedia tundis rohket huvi VTA ja PRIA tegevuse vastu seoses põllumeeste ja kalatehase M.V.Wooli võimaliku kiusu ja tülidega. Aller ei tahtnud asju sisuliselt kommenteerida, tuues põhjuseks asjadega mitte kursis olemise. „Pean nägema sisusse, miks, kuidas see on tekkinud, kas midagi on jäänud tegemata,“ ütles Aller, tuues siiski välja, et ametite läbipaistvus peaks paranema. „Kindlasti need teemad tõstatuvad, räägime ametkondadega läbi. Teades PRIA asju, kindlasti saame seal asju parandada.“

Ajakirjaniku küsimusele, kas ministrikandidaat usaldab VTA ja PRIA tööd, vastas Alles napisõnaliselt, kuid jaatavalt.

Alleri hinnangul läheb ta ministeeriumisse raskel ajal, sest nii peahoone enda kui ka selle allasutuste PRIA ja VTA ümber on palju kära. Seetõttu on tulevase ministri üks esimesi eesmärke taastada usaldus ja suhtlus erinevate majade vahel. Vaid nii saavad kõik oma tööd teha.

Ministrikandidaat nentis, et ta kõhkles, kas tahab portfelli vastu võtta. Põhjuseks nimetas ta meediat. „Ausalt öeldes tänan oma abikaasat, kes on mulle väga tugevaks toeks. Tema julgustas mind, et kui nemad [teised (EKRE] ministrid] saavad hakkama, saad sina ka.“

Aller plaanib kolmapäeval kohtuda oma eelkäija Järvikuga, et vaadata üle tema tehtud tööd ministeeriumis ning arutada võimalikke uusi algatusi. Uus minister tahaks täiustada programmi Maale elama ja leida olemasolevale viiele miljonile lisaraha, et talumeestele üleminekutoetusi rohkem maksta.

EKRE tegi uue ministrikandidaadi teatavaks möödunud reedel.

Kes on Arvo Aller?

Aller on sündinud 1973. aastal Kohtla-Järvel. Ta on lõpetanud Eesti Maaülikooli agronoomina. Aller on ka Jõhvi vallavolikogu liige ja maaelukomisjoni aseesimees.

Aller kuulub Eesti Maaelu Nõuandeteenistuse juhatusse, Eesti Noortalunike ridadesse ja Eesti konsulentide ühingusse. Aastatel 2008–2018 oli ta konsulentide kutsekomisjoni liige, sellest viimased kuus aastat esimees. Tal on taimekasvatuskonsulendi, maaettevõtluse ja finantsmajanduse konsulendi kvalifikatsioon.

ERRile ütles Aller, et tema esmane ülesanne on ministeeriumi sees töörahu tagamine.

Samal teemal

29.11.2019
EKRE maaeluministrikandidaat on Arvo Aller
31.07.2018
Põllumehed hädas: „Niipea kui põllul pritsi nähakse, on paanika lahti: mürgitatakse!“