Foto: Märt Niidassoo, Rauno Vahtre
Marvel Riik, Johanna-Kadri Kuusk 2. detsember 2019 10:29
Toompeale koguneti esmaspäeval meeleavaldusele, eesmärgiga toetada listeeriaskandaalist räsitud M.V.Wooli.

Meeleavaldusel pidas kõne ka Peeter Ernits, kellel on läbivalt olnud palju öelda nii listeeriaskandaali kui ka endise maaeluministri Mart Järviku ametikohalt tagandamise kohta. Oma hinnag oli tal ka veterinaar- ja toiduameti (VTA) tegevuse kohta.

„VTA juhid oleks tulnud juba enne jaanipäeva erru lasta. See oli ammu enne, kui listeeriaskandaal hakkas koguma tuure ja inimesed sellest isegi ei teadnud,“ sõnas ta. Ernitsa sõnul on VTAst saanud karistaja. „Ametist on saanud kuri kättemaksja, kes ei hooli koostööst, vaid karistab. Miks ta seda teeb, see on omaette küismus. Võib-olla tahavad nad näidata, et nad on ikkagi vajalikud. Kui minister Järvik kukutati, siis mina ütlesin ministrile enne seda, et VTA juhid tuleb vabastada ja tema aeglase maamehena tahtis alustada ministeeriumist ja vaadata kas ikka on nii. Siis selgus, et endine kantsler (Illar) Lemetti ja aasekantsler (Toomas) Kevvai hakkasid ministrile kaikaid kodaratesse loopima,“ seletas Ernits. Poliitik lisas, et Mati Vetevoolu tehased on Eesti toiduainete ettevõtetes hetkel ühed kõige puhtamad ja kontrollitumad.

Nördinud M.V.Wooli töötajad: kuidas nad panevad ühe päevaga kõik kinni?

Õhtulehega vestlesid ka M.V.Wooli töötajad Larissa Kudrjašova ja Svetlana Glinkina, kelle sõnul ootavad ja loodavad kõik sundpuhkusele saadetud, et tehas taas tööle hakkaks.

„23. oktoobril võttis VTA viimased proovid ja vastust ei ole siiamaani meile antud, aga tehas on mingil põhjusel kinni pandud,“ sõnasid nad. Kudrjašova ja Glinkina on poemüüjad. Nad räägivad, et listeeriaskandaalis on tarvis kogu aeg klientidele, kinnitada, et M.V.Wooli tooted ei ole tapvad. „Seletame klientidele kogu aeg, et see ei ole tsüaniid, et sööd tüki kala ja siis sured. Nüüd leitakse seda juba igalt poolt,“ märkisid nad ja kinnitasid veel kord, et M.V.Wooli kala on ohutu.

M.V.Wooli töötajad Larissa Kudrjašova ja Svetlana Glinkina. Foto: Martin Ahven

Naiste sõnul on töötajad sundpuhkuse pärast vihased, pettunud ja solvunud. „Kuidas nad tulevad ja panevad ühe päevaga koha kinni? Seal toimuvad suured puhastused. Seal on igal ööl neli inimest, kes käivad spetsiaalse keemiaga seda tehast puhastamas. Kust nad võtavad seda...Meie ei otsi uut töökoha, meie oleme sundpuhkusel ja ootame, et tehas hakkaks uuesti töötama,“ sõnavad naised sõjakalt.

Töötajate sõnul oli tehaste sulgemise ajastus kahtlane. „Esmaspäeval olime tööl, siis kui minister (Mart Järvik- toim.) oli ära võetud. Paar tundi hiljem, päeval, tulid nad kohale ja palusid end sisse lasta. Me siis helistasime juhtkonnale, meie advokaat tuli sinna alla, vaatas paberid üle ja ütles, et see ei ole õige, kuna ministri allkirja ei ole. Nad pidid tulema 30ndal, aga tulid hoopis 25ndal. Lihtsalt kasutasid ära olukorda, kus ministrit ei ole,“ selgitasid nad nördinult.

Oma töökoha kohta ei oska nad veel midagi kindlat öelda. „Juhtkond on meile rääkinud, et võib-olla tulebki tehas kinni panna, sest neid ohustab pankrot. Nad ei tea, kaua see sundpuhkus kestab. Keegi ei tea,“ ütlesid nad. 

Kudrjašova ja Glinkina tulid enda sõnul lihtsalt meeleavaldust pealt vaatama. „Me nägime seda Facebookis. Meie juhtkond ei tulnudki vist siia. Vaatasime netis ja mõtlesime, et kui meil on juba nagunii vaba päev, siis võime tulla kohale ja vaadata, mis siin toimub.“

Kalasõber: kuumtöödelge toores kala ja andke see nälgivatele lastele

Varasemalt EKRE rändleppe protestiga pealkirjadesse jõudnud Meelis Osa on enda sõnul kalatehase protestil lihtsa kalasõbrana. „Saaremaa juurtega. Meil öeldakse, et liha võib olla, kala peab olema,“ muheleb ta. Kas EKRE andis bussipileti jaoks raha, et kohale jõuda? „Oo ei! Täiesti omal algatusel! Ei ole EKREga seotud, aga toetan nende poliitikat.“

Meelis Osa. Foto: Martin Ahven

Küsime Saaremaa lihttarbijalt, mis on kogu kalatehas M.V.Wooli ja VTA vägikaika veos valesti? Osa sõnul ei jää kala söömata, sest kui kaob üks firma, tuleb teine tema asemele. Probleem on karjuvas ebaõigluses. „Kui võtta VTA ettekirjutust, et kaduma peavad nii laovarud, sealhulgas toores kala, kui ka valmistoodang, siis see on väga kuritahtlik. Listeeria hävib 70 kraadi juures,“ selgitab Osa, kes mainib vestluse käigus ära, et tal on sanitaararstiharidus. „Kuumtöödelge tonnide viisi hävitamisele kuulub toores kala ära. Jagage kasvõi siis abikorras neile lastele, kes nälgivad. Neid ei ole vähe, kellel koolitoit on ainuke söögikord päevas.“

Kas toiduohutuses tuleks kasutada talupojaloogikat, ehk võtta asju mõistlikult või on lisasammud, kaitsmaks tarbijaid, ikkagi õigustatud? „Kui ohutusest räägime, siis hakkame pihta ikka sealt, kus on ohtlik. Minu teada, ei ole siiamaani Wooli tehases listeeriabakteri kogused ületanud euronõudeid. Teda on olnud tehases sees, aga ta on olnud euronõuete piires. Milleks meile siis normid?“ mõtiskleb Osa.

Eelmise aasta novembris toimus riigikogu ees EKRE meeleavaldus ÜRO rändepakti vastu. Mikrofoni haaranud eurosaadik Indrek Tarand sai seal aga naha peale. Üks tema nüpeldaja oli Meelis Osa.