Foto: Moskva Patriarhaadi Õigeusu Kirik
Ohtuleht.ee 29. november 2019 16:48
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma  kohtus Moskvas Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirilliga. Eesti luterliku ja Venemaa õigeusu kiriku juhtide kohtumisel osalesid Eestist veel piiskop Tiit Salumäe ja Eesti Vabariigi suursaadik Margus Laidre.

Arutlusteemadeks olid Eesti ja Venemaa kristlike kirikute oikumeenilised suhted ja koostöö ning samuti eestlaste ja eesti juurtega luterlaste vaimulik teenimine Venemaal. Peapiiskop Urmas Viilma tutvustas ka oma tööd Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna asepresidendina.

Peapiiskop kordas juba varem Eesti riigi poolt esitatud küllakutset Eestisse, mille patriarh ka rõõmuga vastu võttis.

Pühapäeva õhtuni kestval visiidil tutvub Urmas Viilma Luterliku Maailmaliidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna asepresidendina ka evangeelse luterliku kiriku tegevusega Venemaal. Luterlik kirik on praeguse Venemaa territooriumil tegutsenud aastasadu ja suuremad eestlaste kogukonnad on täna Moskvas, Peterburis, Ülem-Suetukis ja ajaloolisel Petserimaal. Pühapäeval, 1. detsembri toimuval advenditeenistusel Moskva Pühade Peetruse ja Pauluse Toomkirikus peab peapiiskop Urmas Viilma jutluse. Visiidi raames toimub kohtumine Venemaa Euroopa-osa Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi Dietrich Braueri, tema kaastööliste ja Venemaa luterlastega.

Eesti luterliku kiriku juhtide visiit Venemaale on vastukülaskäik Moskva ja kogu Venemaa patriarhi Kirilli visiidile Eestisse ja tänuavaldus senise hea koostöö eest Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikuga. Patriarh Kirill külastas Eestit 2013. aastal ning see oli tema esimene ja seni ka ainus ametlik visiit Eestisse patriarhina.