Eesti uudised

ERRile pommiähvarduse teinud, endise Eesti Piraadipartei liikme kohtuistung kuulutati kinniseks (13)

Arvo Uustalu, 28. november 2019 19:58
KANEPI POOLT: Meelis Kaldalu vähiliidu ruumide ees toimunud protestiaktsioonil, kus ta avaldas meelt loodusliku vähiravi ning kanepi dekriminaliseerimise toetuseks.Foto: Arno Saar
Neljapäeva pärastlõunal pidi toimuma Eesti Piraadiparteisse kuulunud koloriitse Meelis Kaldalu kohtuistung. Kodanikuaktivisti süüdistatakse 2017nda aasta sügisel valimisdebati ajal ERRi stuudiole pommiähvarduse tegemises. 

Delikaatsetele isikuandmetele viidanud prokuröri ja kaitsja palvel kuulutas kohus istungi kinniseks, kuid ootamatult haigestunud kohtualune ei ilmunud ka kohale.

Kinnitab, et on vaimselt terve

Haigestumisele vaatamata nõustus Kaldalu Õhtulehega telefonitsi rääkima ning kinnitas, et ei ole pommiähvardust teinud.

„Olen selles asjas süütu, aga minu arvamust ei taheta üldse kuulda. Samuti pommiähvarduses süüdistatud Reio Lauritsa tervist on sundraviga tugevalt kahjustatud. Mind tunnistas ekspertiis süüdivaks. Väidetavalt saadeti Reio ostetud telefonilt SMS hädaabinumbrile 112. Videolt on näha, et mina olen sel ajal Reioga koos olnud, kui ta selle telefoni ostis,“ räägib Kaldalu.

Tema sõnul ei olnud selles SMSis isegi otsest pommiähvardust. Ta nendib, et vähegi oskajal inimesel ei ole keeruline saata sõnum teise inimese telefonilt.

„Kardan, et mind tahetakse reaalselt hullumajja panna, seepärast taotlen erapooletu ekspertiisi tegemist välismaal,“ räägib ta.

Kaldalu sõnul on pigem temal põhjust õigust taga nõuda, sest tänavu veebruaris toimunud värsketele kodanikele kodanikutunnistuse kätteandmise üritusel viskasid politseiametnikud ta ajaloomuuseumi valgest saalist välja ning tegid füüsilise noomituse.

Kaldalu sai laiemalt tuntuks Eesti Vabariigi 95. aastapäeva presidendi kätlemistseremoonial, kui eelistas Evelin Ilvesele käe ulatamisel asemel kraapsu teha. Et näitlikustada elektroonilise hääletamise kontrollmehhanismide nõrkust, varastas Kaldalu 2013. aastal riigikogu lahtiste uste päeval aga arvuti.

Kodanikukohus sunnib kriitilisusele

Kaldalu ütles Õhtulehele, et on meedias suurt tähelepanu saanud väljaastumised teinud kodanikutundest ning kuna teod on tehtud, ei saa neid enam tagasi pöörata.

„Eesti väärib ausaid valimisi,“ ütleb ta.

Pommiähvarduse tegemises kahtlustatuna võeti Kaldalu 2017. aasta oktoobris ligi kaheks kuuks vahi alla. Oma vanglakogemustest pajatas ta ka meedias. Arvutivarguse tõttu oli ta kunagi ka tagaotsitav.

Kaldalu tegutses aktiivselt Tartu Ülikooli üliõpilasesinduses, kus nõudis tudengitele rohkem õigusi. Laialdast kajastust leidis tema ettepanek seadustada kanepi kasvatamine ja tarvitamine Piirissaarel. Mitmeid poliithäppeninge korraldanud kodanikuaktivist on muu hulgas Youtube’i videos palunud poliitilist varjupaika Suurbritannialt.

Kaldalu ütles Õhtulehele, et talle on üritatud panna skisofreenia diagnoosi ning see on pigem seotud tema ühiskondliku tegevusega, haldusreformi ning kohalike omavalitsuse valimiste põhiseadusele vastavuse kahtluse alla seadmisega.

10. oktoobril 2017. aastal sai õhtul kell 20.45 häirekeskus SMSi, milles viidati ERRi Tartu stuudiole ja pommile. Nagu öeldud, Kaldalu oma osalust selles eitab.

Samal teemal

04.03.2018
ERRile pommiähvarduse teinud poliitaktivist läheb kohtu alla