Eesti uudised

TROLLIV PRESIDENT? Kaljulaidi kingitus Zelenskõile põhjustas Ukrainas skandaali (113)

Viljar Voog, 28. november 2019 16:53
Presidendid Volodõmõr Zelenskõi ja Kersti Kaljulaid skandaalse kingitusega.Foto: Ukraina presidendi kantselei
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi käis teisipäeval Eestis kiirvisiidil. Riigijuht ei lahkunud sugugi tühjade kätega, vaid tema Eesti kolleeg Kersti Kaljulaid kinkis visiidi tähistamiseks mehele elektrijalgratta ja purgi mett. Nii mõnigi Ukraina arvamusliider nägi esimeses tõsist solvangut.

Miks peaks jalgratas kedagi solvama? Sellest aru saamiseks tuleb meenutada, kuidas Zelenskõi Ukraina presidendiks kerkis: ta kogus populaarsust komöödiasarjas „Rahva teener“, kus kehastas ajalooõpetajat, kellest saab Ukraina president. Zelenskõi karakter Vassõl Goloborodko väntab sarjas ringi just jalgrattal ja seega nähti Kaljulaidi kingituses viidet mehe näitlejakarjäärile.

Samal teemal

„Terve maailm võtab Ukrainat kui meelelahutust. Me oleme muutunud naerualusteks USAs, Euroopas ja isegi oma lähinaabrite seas,“ vahendas poliitanalüütik Andrõi Smolõi kurtmist RabinovichTV. „Jalgratas on sümbol uuest ajastust ja metsikust populismist. Sümbol sellest, kuidas ei tohiks olla.“

Varasemalt Zelenskõid toetanud poliitik Dmitri Spivak jõudis sarnase järelduseni: Kaljulaid trollis ja mõnitas ametikaaslast. Spivaki sõnul hakkas tal pärast kingi nägemist Ukraina pärast häbi – kui isegi 20 korda väiksem Eesti julgeb nende  riigijuhiga nii käituda, siis mida teevad veel USA või Venemaa presidendid.

Ampleri jalgratas sai visiidi mälestamiseks ka nimeplaadi. Foto: Stanislav Moškov

Ka Petro Ohhotin näeb kingil seost Zelenskõi telesaatega, kuid peab teemapüstitust ülespuhutuks. Süüdi olevat sügavad haavad ukrainlaste hinges. Nüüd seisvat ühiskond teelahkmel: kas jäädagi igaveseks haavatuks või saada aru, et me elame moodsas maailmas, kust tuleb oma vigastusi tunnistada ja edasi minna. „Siis, võib-olla, tundub nali ka meile naljana,“ kirjutas ta.

Poliitteadur Denis Gorohhovskõi võttis aga asja huumoriga: „Muidugi ma pole diplomaat, aga ma oskan veidi ridade vahelt lugeda. Seega ma usun, et kui sellisel tasemel poliitikud vahetavad omavahel kinke nagu jalgratas, tuleb esimese asjana vaadata sadulat. Kui sadul on olemas, on kõik korras, aga kui mitte, siis on osapoolte suhetes näha teatavat pinget.“

Tõde, nagu pahatihti ikka, on aga palju igavam kui ukrainlaste vandenõuteooriad.

„Riigipeade kingituste vahetamine on ilus tava. See on üks võimalus rääkida oma riigi lugu, tutvustada oma riigi ettevõtteid, kunstnike, disainereid. Ukraina president sai kingituseks Eesti ettevõtte Ampler elektrijalgratta, mis oli isikustatud ehk sinna oli lisatud ka nimeplaat viitega Eesti-visiidile. Ampleri rattad on disainitud ja toodetud Eestis ning tegemist on ühtede stiilseimate elektriratastega. Ampleri looja Ardo Kaurit valiti oktoobris ka Eesti aasta nooreks ettevõtjaks,“ selgitas kingi saamislugu meie presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe.

„Elektriratas omakorda rõhutab keskkonnasäästlikku liikumise olulisust ning vajadust võidelda keskkonna- ja kliimaprobleemidega kogu maailmas. Need on teemad, mis on olulised mõlema riigipea jaoks. Muide, Ampleri tiimis töötab ka vähemalt üks ukrainlane, mis on veel üks seos,“ lisas Linnamäe. „Ja et natuke konteksti luua, siis näiteks Sloveenias riigivisiidil käies kinkis Eesti riigipea oma Sloveenia kolleegile Eesti ettevõtte Tahe Outdoors kajaki, mis oli samuti isikustatud. Täna Vatikanis ametlikul visiidil kinkis riigipea paavstile Anna-Maria Vaino klaasskulptuuri „Hoiab“.“

Zelenskõi kinkis Kaljulaidile võõrustamise eest Ukraina käsitööd. Foto: Stanislav Moškov

Samal teemal

30.11.2019
FOTO | President Kaljulaid istus kopa rooli!
28.11.2019
FOTOD | President Kaljulaid kohtus Vatikanis paavst Franciscusega
26.11.2019
FOTOD | Peaminister Ratas Ukraina president Zelenskõile: saame väga hästi aru teie pingutustest riigi uuendamisel
26.11.2019
GALERII | Ukraina president Zelenskõi kohtus Kadriorus president Kaljulaidiga