Peaminister Jüri Ratas Rail Balticast ja Järviku-PRIA skandaalist.Foto: Teer Malsroos
Viljar Voog | Video: Teet Malsroos 28. november 2019 15:54
Kas ja kui palju teadis Jüri Ratas nüüdseks juba endise maaeluministri Mart Järviku katsetest mõjutada PRIAt? Värskelt ajakirjanduses välja toodud info põhjal ilmnes, et Ratasel oli teavet Järviku võimalikest eksisammudest juba augustis ning peaminister isegi tunnistab, et tema kõhklused EKRE poliitiku ministriametisse sobivuse kohta kerkisid esmakordselt just siis.

Kuigi maaeluminister Mart Järvik ja kantsler Illar Lemetti on mõlemad vallandatud, ei näi viimaste kuude suurim poliitskandaal vaibuvat. Järvik pidi ametist lahkuma mitme erineva eksimuse tõttu, kuid viimastel päevadel on keskendutud meedias tema suhtlusele PRIA ehk põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametiga.

Varasemalt on Järvikust ja PRIAst koos räägitud seoses ministri nõuniku Urmas Arumäe korruptsiooniuurimisega. Arumäe mõjutas väidetavalt ministri otsuseid enda advokaadifirma klientidele, perekond Soosaartele, kasulikus suunas.

Neljapäevane Postimees toob aga lisaks välja, et 6. augustil toimus maaeluministeeriumis kohtumine Järviku, tema nõuniku Maido Pajo, PRIA juhi Jaan Kallase ja mitme põllumehe vahel. Sel kohtumisel rääkis Järvik ajalehe väitel kolmest vaidlusest, sealhulgas Soosaarte omast, mille puhul ta ootas ametilt ettevõtjate leebemat kohtlemist.

Riigisekretär Taimar Peterkop tunnistas kolmapäeval ERRile, et kantsler Lemetti käis augustis tema jutul ja rääkis katsetest PRIAt survestada. „Ma konsulteerisin oma majas nii oma inimestega, peaministriga, justiitsministeeriumi valitsemisalaga ja kogu selle asja läbi hekseldamise tulemusena see maandus ka prokuratuuri,“ sõnas Peterkop.

Ratas teadis, et jutt on mitmest juhtumist

Täiendava info ilmsiks tuleku tõttu Järvikut uuesti vallandada pole võimalik. Küll aga tasub nüüd küsida, mida ja kui palju teadis juba enne skandaali avalikuks tulekut peaminister Ratas – kui teda juba augustis Lemetti murest teavitati.

„Kui me räägime augusti lõpust, siis mina kuulsin sellest, et maaeluminister koos oma nõunikega sekkub PRIA tegevusse. Ma võtsin koheselt ühendust maaeluministriga, EKRE juhtidega, erinevate ametnikega, sealhulgas riigisekretäriga. Sealt algas tegelikult kogu see teekond, kuhu me oleme täna välja jõudnud. Sealt algasid minu kahtlused maaeluministri usalduse osas,“ sõnas Ratas Õhtulehele.

Kahtlustele kinnituse leidmiseks andis peaminister novembris, kui skandaal paljuski ka Lemetti poolt avaldatud dokumentide tõttu meedias lõkkele lõi, Peterkopile korralduse asja uurida. Riigisekretäri töö kulminatsioonina lahkus Järvik, aga EKRE rahustamiseks ka kantsler Lemetti.

Kas Ratas teadis juba algusest peale, et jutt käib rohkematest survestusjuhtumitest kui vaid Soosaarte kaasus?

„Toona oli väide, et seal on mitu juhtumit, kus minister ja nõunikud sekkuvad PRIA menetlusprotsessidesse. Käisid erinevad jutud, et kas need juhtumid on või ei ole EKREga seotud, kui palju neid on – see tol hetkel kindel ei olnud,“ vastas valitsusjuht.

Ja kes neid jutte levitas?

„Nendest oli minul näiteks konkreetselt juttu riigisekretäriga, kes tõi selle info minuni.“

Postimehe väitel on ka ülejäänud ettevõtjad, kelle juhtumitest 6. augustil räägiti, Järviku tuttavad. Siiski on need sidemed tunduvalt nõrgemad, kui olid Järviku, Arumäe ja Rein Soosaare vahel, kes said omavahel tuttavaks juba lapsepõlves.

Õhtuleht rääkis Ratasega täna Rail Baltica nurgakivi asetamisel. Kuula videost ka peaministri mõtteid Baltikumi läbiva raudteetrassi kohta!