Kommentaar

Sven Mikser: NATO tippkohtumine võib äparduda, kui Trumpi ärritatakse (28)

Toimetas Marvel Riik, 28. november 2019 15:26
Sven Mikser.Foto: Martin Ahven
Endine välis- ja kaitseminister Sven Mikser kirjutab, et järgmisel nädalal toimub NATO tippkohtumine Londonis, on diplomaatide poolt juba pikalt ettevalmistatud, ehk paberid-otsused ootavad vaid riigijuhtide heakskiitu. Ühendriikide president Donald Trump aga ei pruugi ettekirjutatud stsenaariumi järgida, eriti kui miski teda ärritab.

Kõigile NATO tippkohtumistele – ka seekordsele „Liidrite Kohtumisele“, mis ei ole küll n-ö täiemõõduline tippkohtumine – eelneb pikk ja detailne ettevalmistusperiood, mille jooksul kooskõlastatakse diplomaatide vahel töötasandil kõik dokumendid ja otsused, mis tulevad heaks kiitmiseks riigipeade ja valitsusjuhtide lauale. Kuna nendel läbirääkimistel tegutsevad diplomaadid oma pealinnadest saadud juhiste raames, on lõpptulemuseks üldjuhul kompromiss, mida tippkohtumise „pidulaua“ taga ümber tegemiseks ei avata.

Tõsi, areng on toimunud küll õiges suunas, aga selle tempo ei pruugi USA presidenti rahuldada. Eesti on tasapisi kasvava, kuid jätkuvalt üsna eksklusiivse „kahe protsendi klubi“ liige ega pea sellisena pelgama ameeriklaste erilist pahameelt, ent kui kogu liidrite kohtumine peaks takerduma ameeriklaste nördimusse eurooplaste jätkuvalt liiga madalate kaitsekulude üle, siis ei suuda kohtumine ka meie jaoks oma eesmärki täita.

NATO valmiduse tõstmine, sealhulgas küber- ja hübriidohtudega võitlemiseks, Läänemere regiooni heidutushoiaku arendamine, NATO ja Euroopa Liidu koostöö tõhustamine – need võiksid olla kohtumise eduka kulgemise korral tulemusteks, mis parandaksid ka Eesti julgeolekut. NATO on muutuva maailma ja muutuva ohupildiga kohanemiseks olnud ka ise pidevas arenemises. Asümmeetrilised ja hübriidohud, küber- ja infosõja võimed, vajadus kiirema reageerimisvõime järele – need on mõned „uutest“ väljakutsetest, millele NATO on paari viimase aastakümne jooksul pidanud vastused leidma, unustamata samas Alliansi põhiülesannet, milleks on liitlaste ühine kaitsmine sõjalise rünnaku korral. NATO on kindlasti võimeline muutuva ohupildi ja sõjaliste konfliktide pidevalt areneva olemusega kaasas käima. Kõige suurem väljakutse on täna pigem liitlaste poliitilise solidaarsuse ja Alliansi ühiste alusväärtuste hoidmine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee