Eesti uudised

Selveri tütarettevõte leidis Eesti ahjulihast listeeriat. Lihatootja: see ei jõudnud tarbijateni (57)

Marvel Riik, 28. november 2019 15:10
Oskari ahjulihast leiti listeeriabakter.Foto: Kenno Soo
Veterinaar- ja toiduameti (VTA) pressiesindaja Elen Kurvits kinnitas Õhtulehele, et käitleja Kulinaaria OÜ leidis OÜ Oskar ahjufileest listeeriabakteri. VTA ja lihatootja enda proovid bakterit ei tuvastanud.

Kurvitsa sõnul võttis lihatoote käitleja Kulinaaria OÜ Oskari lihatootest proovid 24. oktoobril. Proovide tulemused näitasid, et Oskari lihatootes oli liteeriabakter.See on üsna tavapärane ning positiivne näide, kus käitleja kontrollib toorainet,“ märkis pressiesindaja. „Järelevalve käigus võtsime meie 11. novembril proovi ettevõtte keskkonnast ja ühest lihatootest ning listeeriat ei tuvastanud. Samuti kontrollis oma tooteid OÜ Oskar ja ka tema proovid olid negatiivsed.“

VTA pressiesindaja sõnul tuleb ikka ette nõuetele mittevastavaid proove. „Ikka juhtub, aga kindlasti tuleb neid arvesse võtta ja nendele reageerida,“ selgitas Kurvits.

Kuidas bakter lihatootesse jõudis, pole hetkel teada. VTA info järgi puhastab lihatootja enda seadmeid igapäevaselt. Välistada ei saa, et midagi on valesti läinud tarneahelas, nagu näiteks toote säilitamine õigel temperatuuril. „Kui lihttarbijast rääkida, siis tuleks kõike kuumutada. Listeeria hävib 70 kraadi juures,“ tuletas Kurvits meelde.

Oskari Lihatööstus: see juhtus tehnilise rikke ja inimfaktori koosmõjul

Samal teemal

Firma kinnitas fakti, et nende lihatoodetest leiti listeeria bakter, kuid kinnitas, et see ei jõudnud tarbijateni.

„Kuigi toiduainete tööstuses tuleb erinevad probleeme ette paratamatult, peame neisse suhtuma väga tõsiselt. Meile on esmatähtsad toiduohutus ja tarbijate turvatunne. Soovin siinkohal välja tuua meie klienti Kulinaaria OÜ-d, kes Selveri Köögi nime all toitlustusteenust pakub – tänu nende efektiivsele kontrollile ei jõudnud ohtlik toode tarbijateni,“ kommenteeris Oskari Lihatööstuse juht Aldo Parik.

„Kõnealuse ahjufilee valmistamise tehnoloogia erineb oluliselt teiste kuumtöödeldud sinkide ja vorstide valmistamise tehnoloogiast. Kui teised tooted valmivad programmjuhtimisega ahjus algusest lõpuni, siis ahjufilee valmistamine toimub kolmes etapis, kus maitsestamisele järgneb kuumutamine, mis antud partii puhul ei olnud piisav, kuna etteantud temperatuur jäi saavutamata ahju temperatuurianduri rikke tõttu. Antud juhul oli tegu tehnilise rikke ja inimfaktori koosmõjul,“ selgitas ta.

Rike avastati järgmise toote valmistamisel ja andur vahetati välja, kuid töötaja jättis eelmise toote ehk Kulinaaria OÜ kontrolli sattunud ahjufilee täiendava kuumutamise tegemata. Kahjuks ei informeerinud ta rikkest koheselt ka kvaliteedijuhti ega tootmisjuhti, mis oli sellises olukorras kohustuslik.

„Selline olukord ei ole tavaline ning ühele korralikule toidutööstusele omaselt on ka meil väga ranged eeskirjad. Nüüd viisime tööstuse tehnoloogilisse skeemi sisse täiendavad kontrollimehhanismid, mis välistavad tulevikus sellised olukorrad. Lisaks on termilise töötlemise osakonna töötajaid täiendavalt instrueeritud.“

Lihatööstuse juhi sõnul teevad nad aktiivselt koostööd VTAga. „Pärast Kulinaaria OÜ proovi positiivsest tulemusest teada saamist 5. novembril ning samal õhtul ja öösel ettevõtte tootmisruumide seadmete ja inventari täielikku pesemist ning desinfitseerimist, võttis Oskar LT enesekontrolli raames ajavahemikus 6. novembrist 14. novembrini 25 uhtmeproovi. Samuti 20 valmistooteproovi ajavahemikus 7. novembrist kuni 14. novembrini Listeria monocytogenesé tuvastamiseks. Eraldi võttis töökeskkonnast ja valmistootest 11. novembril proovid ka VTA ametnik – kõik proovid olid negatiivsed, Listeria monocytogenes´t ei leitud,“ kinnitas Parik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee