Galeriid

GALERII JA DROONIVIDEO | Vaata, milline näeb Reidi tee välja üks päev enne avamist (17)

Heiko Kruusi, Kristjan Roos | Video: Robin Roots , 28. november 2019, 13:04
Foto: Robin Roots
Sadama lähistelt Lootsi ja Ahtri tänava ristmikult algava ja Russalka mälestusmärgi juures Pirita teele suubuva Reidi tee kogupikkus on 1,93 kilomeetrit. Rajati ka poole kilomeetri pikkune rannapromenaad, uus rattatee ja mitu kilomeetrit kõnniteid.

Päev enne Reidi tee avamist käib tee ääres veel üsna tihe sagimine: ehitusmehi leidub vaat et iga paarikümne meetri järel. Mõned töödki on veel lõpetamata: näiteks muretseb rannapromenaadi juures lapselapsega vanaproua, et miks ei ole merre suubuval vaateplatvormil piiret. Mööda ruttav ehitusmees rahustab: see peaks siiski tulema. Vanaproua tunnistab, et oli küll Reidi tee vastaline, kuid lõpptulemus näib põnev. Peaasi, et hubaseid ajaveetmiskohti ära ei lagastataks, muretseb ta.

Kadrioru pargi direktor Ain Järve pakatab rahulolust: „See on täiesti uus kvaliteet."Foto: Heiko Kruusi

Samal teemal

Mõistagi on kohal ka Kadrioru pargi töötajad, kellele Reidi tee haljastus on olnud viimastel aastatel südameasi. Kadrioru pargi direktor Ain Järve pakatab rahulolust: „See on täiesti uus kvaliteet. Kadrioru park on saanud 1,9 kilomeetrit uut ruumi. Muidu oli see Narva maantee tagune ala ega olnudki nagu päris Kadriorg, aga nüüd on ta ikka päris Kadriorg.“

Järvele teeb rõõmu, et Reidi tee äärset linnakeskkonda on saadud teha just nii, nagu sooviti. „Siin on täpselt nii palju pinke, kui soovisime. On igasugused peesitamisalad, puhkealad, võimlemis- ja mängualad. Turistidel avaneb laevadelt vaade promenaadi värvidemöllule ja suurtele kiikedele, sadamast hakkab see kõik pihta. Ja turist ei pruugigi enam vanalinna minna, vaid jalutab Russalkani. Seal märkab ta alleesid, siis avastab Kadrioru pargi lilleaia ja Jaapani aia,“ fantaseerib pargijuht võimalikust stsenaariumist.

Järve südame teeb eriti soojaks, et Reidi tee äärde on jõudnud kivid Kadrioru pargist. Nimelt on parki uuendades kogutud ja alles hoitud maakive; nii on Kadrioru graniitkive kasutatud Jaapani aia loomisel ja nüüdki on paljud neist jõudnud dekoratiivesemetena Reidi tee äärde. „Kivi on elav, mänguline ja lõbus, lapsed saavad sinna peale hüpata. Me oleme neid kive nii paigutanud, et nad hakkaks mõjuma. Et nad oleks loomulikud, aga samas atraktiivsed oma mustrites ja vormides. Mõned oleme püsti pannud, mõned ära peitnud.“

---------------

Reidi tee
Kogupikkus: 1,93 kilomeetrit
Rannapromenaad: 500 meetrit
Linn sai mere arvelt juurde: 7500 m2 maapinda
Projekti kogumaksumus: 43 miljonit eurot
Puhkealadel on: 230 istepinki ja 150 prügikasti
Kaheksale mänguväljakule, kiikumisalale ja jõulinnakusse on paigaldatud kokku 64 spordi- ja mänguvahendit.
--------------
Tee muutus laiemaks

Reidi tee ehitamine ei möödunud skandaalita. Mullu veebruaris sõlmisid linnavalitsus ja rühmitus Merelinna Kaitseks Reidi tee ehitusprojekti parandamise kokkuleppe, mille alusel muu hulgas ei privilegeerita autoliiklust võrreldes teiste liikumisviisidega ega soosita autostumise kasvu. Kokkuleppe järgi pidi ehitatama vastavalt 3 + 3 ja 2 + 2 rada. Tänavu juunis otsustas linn ikkagi laiema tee kasuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee