Valitsuse pressikonverentsFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, Marvel Riik 28. november 2019 12:00
Iganädalasel pressikonverentsil osalevad seekord peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme, välisminister Urmas Reinsalu, riigihalduse minister Jaak Aab ning justiitsminister Raivo Aeg.

Pressikonverentsil uuriti peaministrilt värske info kohta, nagu oleks Ratas juba augustis kuulnud maaeluministriga seotud huvide konfliktist. Peaminister tunnistas, et oli saanud juba augustis infokillu, kuid kinnitas, et oli toona teinud ka vajalikud järelepärimised. „Minul oli info, et on võimalik olnud, et maaeluminster ja tema nõunikud on sekkunud PRIA tegevusse. Rääkisin sellest maaeluminstriga. Kindlasti ei oodanud ma sellega. Meil oli sellest juttu ka riigisekretäriga, aga infot tuli kogu aeg juurde ja see sündmuste ahel hakkas end alles lahti kerima,“ selgitas Ratas.

Paminister lisas, et oli sellel teemal suhelnud ka erinevate ametnike, rahandus- ja siseministriga. Ratas märkis, et ta et tea, mida peab ametikohast ilma jäänud Illar Lemetti silmas. „Kui ta mõtleb seda nõupidamist, mis augustis toimus, siis tõesti jõudis see info minuni ja sellega tegelesin. Võib-olla on tal mingi info, mida mina ei tea,“ sõnas ta.

Peaministrit asus kaitsma ka rahandusminsiter Martin Helme, kes kinnitas, et peaminister oli selle teemaga ka nende juurde tulnud. „Praegu üritatakse mitteadekvaatset pilti jätta. Ka Järvik pöördus meie poole oma murega. Kui ministril on nurinaid alluva töö osas, siis võibki alluvale tunduda see nagu srvestamine. Meile tuli võide, et Järvik tegeleb tuttavate aitamisega. Tutvus või mitte tutvus, siin räägitakse juba sellest, et lapsepõlves käidi samas külakoolis. Selle kohta ma ütlen, et see on fabritseering. Järvik käis meie juures murega, et PRIA tegeleb üliagaralt rahade tagasi nõudmises ja lihtsalt ettevõtjate kiusamisega,“ sõnas ta.

Harju maakohtu järelevalve

Justiitsminister Raivo Aeg selgitas konverentsil oma otsust algatada Harju maakohtu üle järelevalve menetlus. „Probleem väga lihtne, et kuigi Eesti kohtud on väga efektiivsed, oleme Euroopas teisel kohal menetluskiirusega, siis on jätkuvalt tõrvatilgad meepotis: menetlused venivad,“ rääkis Aeg. „Kriminaalasjade arv väheneb, aga pikeneb menetlusaeg päevades. Jooned lähevad ristvastupidistes suundades. Oleme tõsiselt mures selles pärast.“

Ministri sõnul tahab ta välja selgitada põhjused, mis menetlused venivad. Selleks on loodud viieliikmeline komisjon, kuhu kuulub kaks justiitsministeeriumi ametnikku ja kolm kohtunikku erinevatest kohtumajadest. Komisjon peaks tööga ühele poole saama märtsi alguses, millest peaks selguma võimalikud probleemid ja mis võiksid olla nende lahendused.

Katuserahadel saadikute näod

Rahandusminister Martin Helme ütles, et regionaalseid toetusi ehk katuserahasid oodatakse eelkõige maapiirkondades. Statistika aga näitab, et 29% rahadest läheb hoopis Tallinna, lisades sellele juurde teised Eestimaa suured keskused, tõuseb protsent 39ni.

„Eks ta ole proportsioonis sellega, kust on saadikud valitud,“ selgitas rahandusminister numbreid. „Tegelikult ju on riigikogu veel rohkem Tallinna ja Harjumaa poole kaldu. Ligemale 40% riigikogu saadikutest on meil Harjumaalt või Tallinnast. Saadikud ju eelkõige suunavad raha oma valimispiirkonda.“

Pressikonverentsil toodi välja, et EKRE toetab MTÜ Järva Jahilasketiiru 13 000 euroga, öeldes, et sellega saavutatakse erakonna põhikirjalisi eesmärke. Kuidas see Eesti elu edendab ja erakonna väärtusi esindab?

„Toetatakse ikka jahiseltsi põhjakirjalisi eesmärke, ma saan aru,“ selgitas Helme. „Ju ta on seotud siis ka relvakultuuriga ja jahindusega üldisemalt.“