Apple'i nutitelefon.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 28. november 2019 11:10
Ukraina välisminister teatas kolmapäeval, et tehnoloogiahiid Apple ei hooli põrmugi ukrainlaste kannatustest. Nimelt näitab nüüd nutiseadmete tootja kaardirakendus vene kasutajatele Krimmi poolsaart Venemaa osana, teatab The Moscow Times.

Venemaa ja Ukraina on olnud tundlikud asjaolu suhtes, kuidas ülemaailmsed ettevõtted Krimmi tuvastavad. Pärast 2014. aastal toimunud vastuolulist referendumit annekteeris Venemaa Krimmi, ent Ukraina ja lääneriigid peavad seda ilmselgelt ebaseaduslikuks.

Apple on Vene poliitikute rõõmuks muutnud Krimmi kujutamist oma kaardi- ja ilmarakendustes. Kui venelane trükib näiteks Weather rakendusse Krimmi ühe suurema linna Simferopoli, ilmub telefoniekraanile „Simferopol, Krimm, Venemaa“. Mujal maailmas kaardirakendust kasutades ei ole Krimmi kuuluvust täpsustatud.

Teemal võttis sõna ka Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes kirjutas Twitterisse pettumusest õhkava teate. „Las ma selgitan seda teie terminitega, Apple. Kujutage ette, et nutate selle üle, et teie disain ja ideed, aastatepikkune töö ning osa teie südamest varastatakse suurima vaenlase poolt, ent keegi asjatundmatu ei huvitu teie valust. See on sama tunne, kui te kutsute Krimmi Venemaa osaks,“ kirjutas Prõstaiko. Apple pole teadaolevalt vastulauset esitanud.

Venemaa julgeoleku ja korruptsioonivastase komitee juht Vasili Piskarjov teatas, et kohtus Apple'i esindajaga. „Apple täitis oma kohustused ning viis seadmetes olevad programmid Vene seadustega kooskõlla,“ sõnas Piskarjov.